Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, kış mevsiminin etkili olduğunu ve bu sebeple içme suyu ve kanalizasyon hizmetlerinde aksamaların yaşandığını belirterek, kış mevsiminin ekonomik anlamda belediyeye ciddi bir yük getirdiğini söyledi.

Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki en büyük sıkıntının kış aylarının şiddetli kar ve fırtınalı geçmesi olduğunu ve bunun da belediyeleri ekonomik yönden oldukça fazla etkilediğini söyledi. Makamında kış mevsimi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Necmettin Dede, yoğun yağan kar yağışı ve meydana gelen don olayları sonucu belediyeye yaklaşık bir milyon YTL maliyet çıktığını kaydetti.

Başkan Dede, “Muş’ta yaklaşık yarım metre kar yağmıştır. Kar yağışının ardından birden bire etkili olan soğuk içme suyu ve kanalizasyon hatlarında don oluşmasına sebebiyet vermiştir. Şehir merkezinde 10 tane seyyar çeşmelerimiz var, bunların donmaması için üstlerine branda çektik ve buzlanmadan korumaya çalışıyoruz. Donmalarla ilgili bize gelen ihbarları sürekli olarak değerlendiriyoruz. Ekiplerimiz kanalizasyonlarda meydana gelen donmaları çözmeye çalışıyor. Şuana kadar birçok yerde kanalizasyon hatlarında donmalar olduğu ihbarını aldık. Ekiplerimiz donmaları çözmek için aralıksız çalışıyor. Dondurucu soğukların başlaması sonucu vatandaşlarımız çeşmelerini açık bırakıyor. Çünkü sobalı evler olduğu için her taraf ısıtılmıyor. Eğer evde özellikle gece su açık kalmazsa musluklar ve su sayaçları donuyor. Yüzlerce evin suyu açık bırakıldığı için şehrin su depolarındaki su tükeniyor ve yeterli gelmiyor. Yollarda borularda donma var. Yerin 1,5 metre altından geçen içme suyu hatlarında bile bazen don oluşuyor. Şuana kadar şehrimiz münavebe ile su alıyor. Gündüz saat 10.00’da suyumuzu kapatıyoruz ve saat 16.00’da tekrar şehre saat 22.00’ye kadar su veriyoruz. Öte yandan sık sık elektrikler kesildiği için sondajlarımıza zarar veriyor. Su motorlarının yanmasından dolayı zaman zaman şehre su veremiyoruz” dedi.

 Topkan Haber Ajansı