Muş’ta iş alanları olmadığı için birçok genç zamanını kahvelerde geçirirken, yüksek istihdamı ve üretimi kurumların başında meslek liseleri geliyor. Muş Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, yaklaşık 100 öğrenciyi hem eğitiyor hem stajlarını yaptırıyor hem de ilin ihtiyaçlarını karşılıyor. Öğrenciler stajları boyunca aldıkları ücretle de aile bütçesine katkıda bulunuyor.

Yıl içerisinde 3 bin 600 sıra ve masa takımı yaptıklarını belirten Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mobilya Bölümü Öğretmeni Mevlüt Dağ, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaklaşık bin sıra siparişinin olduğunu ve onların üretimi için bu yaz mevsimini değerlendireceklerini ifade etti.

Okulun döner sermayesi olduğunu kaydeden Dağ, “Öğrencilerimiz burada hem stajlarını yapıyorlar hem ileriki dönemlerde kendilerine yardımcı olacak bir meslek öğreniyorlar. Bunun yanında ailelerine maddi noktada destek sağlıyorlar.” şeklinde konuştu.

Dağ, bu çalışmalarının yanında dışarıdan gelen vatandaşlara da yardımcı olduklarını, işlerini gördüklerini söyledi.

Okulda eğitimin yanında kendilerine iş sahası oluşturulduğu için şanslı olduklarını belirten meslek lisesi öğrencilerinden Cihan Aktaş, “Muş’ta birçok arkadaşım çalışma imkanı olmadığı için boş boş geziyor. Biz burada çalışıyoruz, Bu imkanı bize tanıyan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Öğrencilerden Hizbullah Karakaya ise okul olmasaydı çay ocaklarında çalışarak zamanını geçireceğini ifade ederek, yaz tatilinde hem ürettiklerini, hem meslek öğrendiklerini hem de para kazandıklarını belirtti.