Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ekonomisi iyi olan ülkelerde demokrasinin artığını, bunun da refah ve huzur ortamının oluşmasını sağlayacağını söyledi. Muş’ta ilk kez yapılan kent konseyi toplantısına katılan Bakan Çağlayan, 27 yıldır sanayici olduğunu ve bugüne kadar ülkenin kalkınması, refah seviyesinin gelişmesi için çok çaba sarf ettiğini kaydetti. Kent konseylerinin sadece ilin sorunlarının anlatıldığı değil, demokratik çözümlerin üretildiği ortaklar olduğunu vurgulayan Bakan Çağlayan, “AK Parti olarak demokrasinin güçlenmesi ve ekonominin kalkınması için kent konseylerinin büyük faydalar sağladığının bilinci içerisindeyiz. Ekonomisi iyi olan bir ülkede demokrasi de fazlasıyla yerleşecek buda refah ve huzur ortamının oluşmasını sağlayacaktır. Köylerimizin yol köprü ve içme suyu problemlerini büyük bir ölçüde çözdük. Hiç kimse arasında ayrım yapmadık.” dedi.

Kaynakların daha verimli ve daha etkili kullanılması için çok önemli atılımlar yapacaklarını dile getiren Bakan Çağlayan, “Verilen birlik ve beraberlik mesajlarını çok önemsiyorum. Bizler milletimize hizmet etmek için varız. Dün akşam Muş’a iş adamlarımız ile birlikte geldik. 5 saate yakın süren toplantıda Muş için neler yapabileceğimizi değerlendirdik. Yapılan toplantının meyvelerini inşallah önümüzdeki günlerde göreceğiz.” diye konuştu.

Muş’a yeni atanan Vali Erdoğan Bektaş da, Muşluları ilk defa selamlayarak “Atamamın kesinleşmesinin ardından İstanbul’da iş adamları ile görüştüm. Hep beraber Muş’un ekonomisini kalkındırmanın çabası içerisindeyiz.” dedi.

Kent konseyinin uzun zamandan beri kurulmuş olmasına rağmen ilk kez bugün toplanmasının gururunu yaşadıklarını anlatan Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede ise “Kısıtlı imkanlara rağmen ilimizi kalkındırmaya çalışıyoruz. Şehrimize gereği gibi sahip çıkmak, yerel yönetimlere karar alma sürecinde aktif katılımcı ortam sağlamak, yapılan çalışmaları denetleyebilmek, daha çağdaş ve daha katılımcı bir Muş oluşturmak amacıyla kent konseyinin çalışma metot ve ilkelerini saptıyoruz” şeklinde konuştu.

Belediyenin toplantı salonunda yapılan Kent Konseyi toplantısına Sanayi ve Tucaret Bakanı Zafer Çağlayan, Belediye Başkanı Necmettin Dede, Vali Erdoğan Bektaş, Milletvekilleri Medeni Yılmaz, Seracettin Karayağız, sivil toplum kuruluşları ile davetliler katıldı.