Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, bölgesel farklılıkları ortadan kaldırmak için çalıştıklarını belirterek, “Göçün önlenmesinde önemli ölçüde etkili olacak bölgesel ve proje bazlı bir teşvik sistemi önceliklerimiz arasındadır” dedi.

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Yüksek İstişare Konseyi (toplantısı, Muş’ta yapıldı. Toplantıda TÜGİK tarafından hazırlanan “Doğu ve Güneydoğu’nun Gelişmesi İçin Çözüm Önerileri Raporu” açıklandı.

Raporun açıklanmasının ardından konuşan Bakan Çağlayan, hükümet olarak bölgesel farklılıkların ortadan kaldırılması için çalıştıklarını belirtti. Bölgedeki terörün “en büyük gıdasının” işsizlik olduğunu belirten Çağlayan, şunları söyledi:

“Bu sebeplerden hareketle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne yeni bir sistem yapılması zaten gündemimizdedir. Raporda belirtilen tespitlere katılıyorum. Bu bölgelerdeki ticarete, turizm, tarım ve hayvancılık olarak bakmak gerekiyor. Bu bölgelerde tarım ve hayvancılığa dayalı sanayinin entegrasyonu düşünülmelidir.”