Skip to main content

Desteklenecek sektörler belli oldu

Muş Haber Fotoğrafı

  23 ili kapsayan dev yatırım ve desteklemelere ilişkin Başbakan Binali Yıldırım Diyarbakır´da konuşmuştu. Başbakan Yıldırım´ın açıkladığı pakette hangi sektörlerin yer aldığı belli oldu.

Buna göre Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Van, Kars, Malatya ve Elazığ merkezli desteklemeler yapılacak. 5 bölgede 23 ilde yapılacak yatırımlar için 8 merkez il belirlendi. Cazibe merkezi illerde 6 bin 220 dükkan restore edilecek. Yeni yatırımlarla işsizlik, düşük gelişmişlik seviyesi, düşük ihracat, yüksek göç oranı, mülteci sorunu olmak üzere 5 ana sorun çözüme kavuşturulacak.

62 milyarlık devlet yatırımlarının 19.3 milyarını Ulaştırma Bakanlığı; 17.6 milyarını Tarım Bakanlığı; 10 milyarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; 5.5 milyarını Sağlık Bakanlığı; 5.3 milyarını TOKİ; 4 milyarını Enerji Bakanlığı; 516 milyonunu Kalkınma Bakanlığı; 133 milyonunu da Aile Bakanlığının yapacağı öğrenildi. Özel sektörün yatırımlarının da yüzde 60 civarında artması öngörülen program dahilinde 80 milyar liralık özel sektör yatırımlarına ulaşılması hedefleniyor.

Muş İkinci Bölgede Yer Aldı Kars´ın merkez olduğu ilk bölgede Ardahan, Iğdır, Ağrı illeri yer alırken ilimizin yer aldığı ikinci bölgede Bitlis ve Hakkari illeri yer alıyor. İkinci bölgenin merkez ili ise Van olacak. Üçüncü bölge, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin illeri merkez olmak üzere Batman, Siirt, Şırnak olmak üzere 6 ilden oluşurken Erzurum merkezli dördüncü bölge ise Erzincan, Gümüşhane, Bayburt illerinden; beşinci bölge de Malatya ve Elazığ merkez iller olmak üzere Adıyaman, Tunceli, Bingöl illerinden oluşacak. 12,6 milyon insanın yaşadığı bu 23 il büyük yatırım ve desteklerden yararlanacak. İşsizlik, düşük gelişmişlik seviyesi, düşük ihracat, yüksek göç oranı, mülteci sorunu bu program kapsamında çözüme kavuşturulacak. Hangi İle Ne Yapılacak? Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin´in merkez olduğu illerde; yapı malzemeleri üretimi, mobilya, hayvancılık, meyvecilik, ayakkabıcılık, hazır giyim, kuru gıda ve turizm teşviki sağlanacak. İlimizin yer aldığı ve Van merkezli olan ikinci bölge illerinde tekstil, arıcılık, küçükbaş hayvancılık, meyvecilik, tıbbi ve aromatik bitkilere destek verilecek. Kars merkezli ilk bölge illerinde lojistik, hayvancılık, et-süt ürünleri, turizm, meyvecilik teşvik edilecek. Malatya ve Elazığ merkezli illerde ise konfeksiyon, yapı malzemesi, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, meyvecilik desteklenecek.

Erzurum´un merkezi olduğu illerde de doğaltaş işleme, seracılık, kış turizmi yatırımları teşvik edilecek. İstanbul ve İzmit gibi illerden belirlenen bu illere fabrikasını taşıyanlara 1 milyon TL taşıma desteği verilecek. Taşınan fabrikalar 6. bölge desteklerinden yararlanabilecek.

Muş Ovası Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…