Skip to main content

Çiftçilere tarla faresi uyarısı

Muş Haber Fotoğrafı

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik personelleri, Muş merkeze bağlı köylerde üreticileri tarla faresi mücadelesi konusunda bilgilendiriyor.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik personellerinden Ziraat Mühendisi Muzaffer Demir ve Ziraat Teknikerleri Çetin Kolos ve İsmet Yöndem’in merkeze bağlı köylerde yaptıkları tarla faresi sürveylerinde özellikle sonbaharda havaların iyi gitmesi sonucu zararlı popülasyonunda artış olduğu, üreticiler tarafından gerekli tedbirler zamanında alınmadığı takdirde güzlük ekimlerin zarar göreceği belirtildi. Yapılan Sürveyler sonucunda popülasyonun zarar eşiğinin üzerinde olduğu ve kimyasal mücadele yapılması gerektiği çiftçilere duyuruldu. Kasım ayı itibariyle bin 950 Alanda survey çalışmaları yapılmış olup bu çalışmalarının devam edeceği bildirildi.

Tarla faresinin son zamanlarda bölgemizdeki zararlarının arttığını, mücadele edilmediği takdirde önemli ölçüde ürün kaybına neden olabileceğini ve bazı yıllarda ürünlerin tamamına yakınına zarar verdiklerini dile getiren Muzaffer Demir; Tüm tarla, bahçe, çayır-mera bitkileri, özellikle buğday, arpa, yulaf, mısır, yonca ile sebze ve meyvelerde önemli zarar yaparken ürünleri kirlettiklerinden sağlığımız açısından da risk oluştururlar. Bu nedenle mücadele titizlikle yapılmalıdır. Tarla fareleri toprak altında açmış oldukları galerilerde yaşarlar. Hızlı bir şekilde çoğalırlar. Özellikle bölgemizde hububat ile çayır-mera bitkilerinin yeşil aksam, tohum ve meyvelerini ayrıca meyvelik ve ormanlarda fidanların gövdelerini (kök boğazı) yemek, kemirmek suretiyle zarar yaparlar. Tarla fareleri sıcak aylarda yeşil, serin aylarda kuru yemi fazla yerler. Gece gündüz faaldirler. Bilhassa sessizlikten dolayı geceleri daha çok zarar yaparlar.

Kimyasal Mücadelede zehirli yem önerilmektedir. Çinko fosfürle hazırlanan bu yemi yiyen zararlılar genellikle deliklerin içerisinde ölmektedirler. Ancak nadir de olsa bazı fareler dışarıda ölebilirler. Müteakip günlerde mücadele yapılan saha dolaşılmalı, ölmüş olan fareler toplanıp derince bir yere gömülmelidir. Aksi halde ölmüş olan fareleri yiyen evcil veya yabani hayvanlar da ölebilir.

Tarla farelerine karşı; kıştan çıktıkları ve zayıf oldukları İlkbahar ile kışa girişte Sonbaharda 25 metrekarede 5 işlek delik varsa ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlamada önce tarla, bağ, bahçe ve fidanlıklardaki fare delikleri toprakla kapatılmalı, iki üç gün sonra yeniden açılmış olan işlek deliklere el değmeden tahta bir kaşıkla 3-5 adet zehirli yem bırakılmalıdır. Zehirli yem konulan fare delikleri kapatılmaz. Müteakip günlerde ise mücadele yapılan saha dolaşılmalı ve açıkta ölen fareler toplanarak derin çukurlara gömülmelidir.

Kültürel Mücadelede ise Tarlanın derin sürülmesi, temizlenmesi ve hasattan hemen sonra bol su altında tutulması ile de fareler imha edilebilir. Farelerle beslenen kedi, leylek, gelincik, atmaca, şahin, yılan, baykuş, kartal vb. hayvanlar öldürülmemelidirler. Çünkü bu hayvanlar farelerin doğal düşmanlarıdır. Tarla faresi mücadelesinde toplu ve tarama mücadele esas olduğundan, zararlının bulunduğu alandaki bütün tarlalar ve kenarları ile çevredeki sulama kanallarında bulunan işlek delikler ilaçlanmalıdır. İlaçlama esnasında gerekli koruyucu tedbirler alınmalı, ilaçlı yem insanlardan, evcil hayvanlardan, gıda ve sudan uzak tutulmalıdır.dedi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik personellerinden Ziraat Mühendisi Muzaffer Demir son olarak tarla faresiyle Mücadelede kullanılan zehirli yemler İl Müdürlüğünden temin edilebileceğini söyledi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri