Haşim Yılmaz, tarım ile çiftçiliğin Muş için çok önemli olduğunu ve son zamanlarda desteklenen yem bitkilerine getirilen kanun ile, çiftçinin zor duruma düşürüldüğünü belirtti.

Tarım ve Köye Yönelik çalıştıran komisyonun sunduğu rapor üzerine görüş alan Ak Parti Grup Başkanı Haşim Yılmaz, tarımın ile çiftçiliğin Muş için çok önemli olduğunu ve son zamanlarda desteklenen yem bitkilerine getirilen kanun ile çiftçinin zor duruma düşürüldüğünü belirtti. Yılmaz, yaptığı açıklamasında “komisyon çok güzel bir rapor hazırlamıştır. Hükümetimizin yeni çıkardığı bu genelge ciddi anlamda sıkıntı yaratmış ve çiftçimiz borçlanıp bu ekimi yapmıştır. Ama bu son genelge çiftçiyi oldukça yıpratmıştır. Son iki yılda Tarım Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi arasında bir kopukluk vardır. Bunun giderilmesi lazım. Bu konuda tarım elemanları ile bir rapor hazırlanıp gerek Başbakanlığa gerekse Bakanlığa iletilmesi gerekiyor” dedi.

“ÇİFTÇİYE 7 YIL ÖNCE VERİLEN DESTEK YENİDEN VERİLMELİDİR”

Çiftçi ve hayvan yetiştiricilerinin son yıllarda oldukça yıprandığını belirten DTP Grup Başkanı Abdulbaki Alp, doğrudan gelirin çiftçiye destek olduğunu ve son zamanlarda doğrudan gelir parasının da aksatılması ile çiftçiye 7 yıl önce verilen desteğin yeniden sağlanması temennisinde bulundu. Alp, yaptığı açıklamasında “bir ara doğrudan gelirden vatandaşa 16 verilirken daha sonra devlet bundan pay pay kesim yaptı. Bununla beraber mazotta da makaslama yaptı. Şimdi ise doğrudan gelirde yılda bir kere veriliyor. Çiftçinin ne kadar zor durumda olduğunu biliyoruz. Şimdi vatandaş tarlasındaki taşı kaldırıyor ekim yapıyor. Ama genelgeler ne yazık ki tarımın son zamanlarda desteği kesmiştir. Devletin 7 yıl önce verdiği destek özlenmiştir. Yeniden aynı imkânların verilmesini istiyoruz. Çiftçi o kadar zor durumdadır ki eskiden sağlanan desteklere hasret kalınmıştır” dedi.

 Muş Ovası Gazetesi