Kalkınmada öncelik kapsamında bulunan 49 il ile Türkiye genelindeki turizm ya da turizm işletme belgesi olan işletmelere 2008 yılı için 296 milyon YTL enerji desteği verilecek.

A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, kalkınmada öncelikli illerde hayvancılık, imalat sanayi, madencilik, turizm, eğitim, sağlık gibi alanlarda faaliyet gösteren işletmelerin yararlanabileceği desteğin miktarı bu yıl, geçen yıla oranla yüzde 21 oranında artış gösterdi. Söz konusu teşvik, 2007 yılı için 244 milyon YTL düzeyindeydi.

Enerji desteğinden yararlanabilmesi için işletmelerin; hayvancılık (su ürünleri yetiştiriciliği ve tavukçuluk dahil), organik ve biyoteknolojik tarım, kültür mantarı yetiştiriciliği ve kompostu, seracılık, sertifikalı tohumculuk ve soğuk hava deposu ile imalat sanayi, madencilik, turizm konaklama tesisi, eğitim veya sağlık alanlarında faaliyet göstermeleri, fiilen ve sürekli olarak asgari 10 işçi çalıştırmaları gerekiyor.

Enerji desteği uygulamasının yürütülebilmesini teminen Vali veya Vali tarafından tayin edilen Vali yardımcılarından birisinin başkanlığında il düzeyinde bir ”Enerji Desteği Komisyonu” kurulacak.

5084 Sayılı Kanun Kapsamında bulunan toplam 36 il; Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Kırşehir, Malatya, Mardin, Muş, Ordu, Osmaniye, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Uşak, Van, Yozgat ile 5350 sayılı kanunla ilave edilen Artvin, Çorum, Elazığ, Kahramanmaraş, Karaman, Kastamonu, Kilis, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Rize, Trabzon ve Tunceli’nin yer aldığı 13 il teşvik kapsamında bulunuyor. Ayrıca Çanakkale’nin Gökçeada ve Bozcaada ilçeleri de bu kapsamda yer alıyor.

Gökçeada ve Bozcaada ile 49 il enerji teşvikinden yararlanacak. Bu illerdeki işletmelerin, 2007 yılı Mayıs ayı öncesi ve sonrası yatırımları enerji desteğine konu olacak.

Bu teşvik kapsamında olan illerin, fert başına GSYİH tutarları ve sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralaması değişse dahi, kapsamda herhangi bir değişiklik yapılamayacak.

Bunun yanı sıra toplam 296 milyon YTL tutarında olan enerji teşviğinden Türkiye genelindeki turizm ya da turizm işletme belgesi olan işletmeler de yararlanacak.

2007 yılı Mayıs ayı ve sonrası dönem için asgari 10 işçi çalıştıran işletmelere uygulanacak enerji desteği oranı yüzde 20 olacak.

Yararlanılabilecek enerji desteği oranı, OSB’de veya endüstri bölgelerinde kurulu bulunan işletmeler için elektrik enerjisi giderlerinin yüzde 50’sini, diğer alanlarda kurulu işletmeler için yüzde 40’ını geçemeyecek.