Skip to main content

Bağcılar üzümden beklediklerini bulamadı

Muş Haber Fotoğrafı

Özellikle Yeşil Kuşak Projesinden sonra başlayan ilgi gören Muş üzümü bu yıl üreticisini memnun etmedi. Bazı bağcılar verimden memnun olduklarını söylerken, bir kısım bağcı ise, üzüm tereklerin belirlenemeyen bir hastalıktan dolayı verimin düşük olduğunu aktardılar.

Muşu çevreleyen bağlarda hasat dönemi başladı. Bağlarda yapılan üzüm hasadı sürerken geçmiş yıllara oranla bağlardaki verimin her geçen yıl arttığı, ancak üzüm yetiştiricilerinin bu yıl beklediklerini alamadıkları ifade edildi.

Muşta Mongok, Kale, İncebel, Mehmetcan ve Pamukluk bağlarında üzüm hasadına başlanıldı. Geçmişi Selçuklular dönemine kadar dayanan ve şehri çevreleyen tepelerdeki bağlarda yetiştirilen Muş üzümünü yetiştiren bağcılar hasat çalışmalarına başladılar.

Geçmiş yıllarda başlaya Yeşil Kuşak Projesi ile sayısı artan bağlarda yetiştirilen üzüm, pazarlarda en çok ilgi gören meyve konumuna geldi. Mongok, İncebel, Mehmetcan, Kale ve Pamukluk bağlarında yetiştirilen ve Ağustos ayının sonlarında piyasaya çıkan Muş üzümü, yaklaşık 2 ay süreyle pazarlardaki yerini alıyor.

Muş üzümün özel müşterisi olduğunu ve her yıl hasat mevsimini dört gözle beklediğini kaydeden bağcılar, bazı bağ sahiplerinin il dışındaki yakınlarına, dostlarına gönderdiğini söyledi. Öte yandan Muş üzümün yetiştirilmesi ile ilgili olarak da, yetiştirilen üzüm çeşitleri bölgede karın fazla yağması, soğukların dondurucu olması, bağ alanlarının yamaç ve rakımın yüksek olması nedeniyle terbiye sistemi yüksek sistem olmayıp alçak sistem denilen yerden sürükleyici olarak yetişmekte olduğu alınan bilgiler arasında.

Üzüm satıcıları Muş üzümünün vatandaşların vazgeçilmezi olduğunu söylüyor. Valiliğin geçmiş yıllarda uyguladığı Yeşil Kuşak Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar neticesinde sayıları artan bağlarda yetiştirilen üzüm, pazarlarda en çok ilgi gören meyve olarak gösteriliyor. Geçmişi Selçuklular dönemine kadar dayanan ve şehri çevreleyen tepelerdeki bağlarda yetiştirilen Muş üzümü, büyük rağbet görüyor.

Ağustos ayının sonlarında piyasaya çıkan Muş üzümü, yaklaşık 2 ay süreyle pazarlarda bulunabiliyor. Pazarlarda en pahalı üzümün kilosu 1,5 TLden satılırken, Muş üzümü 4-5 TLden alıcı buluyor.

Muş üzümü fiyatının diğer üzümlere oranla daha pahalı olduğunu söyleyen satıcılar, Muş üzümünün her yıl büyük ilgi gördüğünü ve sipariş üzerine satıldığını, bu yıl üzümün az olması fiyatların yüksek olmasında etken olduğunu ifade ettiler.

Tezgaha iner inmez üzümün alıcı bulduğunu söyleyen satıcılar, Muş üzümüne her yıl olduğu gibi bu yıl da oldukça fazla ilgi var. Muş üzümü normal üzümlerden iki kat daha pahalı olmasına rağmen kapışılıyor dedi.

Muş üzümünün meşhur olmasının sebebini anlatan satıcılar, Bir kişi üç kilogram Muş üzümünü tek başına yiyebilir ama diğer üzümlerden bir salkımı yiyemez. Muş üzümü asla mideyi şişirmez diye konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri