Muş’ta kış mevsiminin etkisini yitirmesinin ardından yazlık ayakkabı ihtiyacı doğan vatandaşlar, yeni ayakkabı almak yerine eski ayakkabılarını tamir ettirmeyi tercih ediyorlar. Alım gücünün düşmesi sebebiyle yeni ayakkabı almak yerine tamir ettirmeyi tercih eden vatandaşlar bu sebeple ilkbahar ve sonbahar mevsiminde ayakkabı tamircilerinin işlerinde artış yaşanmasına sebep oluyorlar.

Hayat pahalılığının artması sebebiyle alım gücü her geçen gün düşen vatandaşlar, yeni ayakkabı almak yerine eskilerini tamir ettirip giyiyor. Sıcak havaların kendisini hissettirmeye başlamasıyla birlikte ayakkabı sektöründe hareketlilik başladı. Vitrinlerini ayakkabılarla donatan ayakkabı dükkanlarının yanı sıra ayakkabı tamircilerinde de yoğunluk yaşanıyor.

Kalitesine göre 40 ile 150 TL arasında değişen ayakkabı fiyatlarını pahalı bulan vatandaşlar, yenisini almak yerine eski ayakkabılarını tamir ettirmeyi yeğliyor. Muş’ta ayakkabı tamirciliği yapan Erhan Sezgin, vatandaşların ayakkabısını defalarca diktirip giydiğini söyledi. Erhan Sezgin, tamiratın ucuz ve daha hesaplı olduğunu kaydederek, “Vatandaş, ayakkabısını tamir ettirebildiği kadar giyiyor. Ayakkabıya pençe attırmak 5 TL ve taban değiştirmek 8 ile 10 TL arasında değişiyor. Küçük tamirat işleri de 2 ile 3 TL tutarındadır. Birçok vatandaş ayakkabı masrafından kaçabildiği kadar kaçıyor. Bu sebeple tamiratçıların işlerinde yoğunluk yaşanıyor” diye konuştu.

 Şark Telgraf Gazetesi