Skip to main content

Yurtlarda kalan öğrenciler için kermes düzenlendi

Muş Haber Fotoğrafı

Muş İli Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneğince Yeşilyurt Mahallesinde kermes kuruldu. Kadın ve erkek bölümlerin ayrı olduğu kermesin açılışına İl Müftüsü Alettin Bozkurt, dernek yönetici ve üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Dualarla açılan kermeste katılımcılar, yurt öğrencileri yararına kermesteki gıda ve giyim ürünlerinden satın aldılar. 29 Mayısa kadar açık kalacak kermeste takım elbiseden ayakkabıya, seccadeden lokuma, çeşitli gıda ürünlerinden kitaba kadar birçok ürün bulunuyor. Oldukça uygun fiyatlı ürünlerin bulunduğu kermeste bir de Antalyadan yaklaşık bir tır dolusu getirilen sebze bulunuyor. Kermesin en dikkat çekici tarafı ise hisse sahipleriyle kermes sonunda hayır amaçlı kesilmek üzere getirilen deve oldu. Şanlıurfadan getirilen deveyi sevmek isteyen çocuklar kermes alanını dolup taşırdı. Kermese katılan vatandaşlarda alış-verişin yanı sıra deveyle fotoğraf çektirdiler.

Düzenlenen kermesin öğrenciler yararına yapılması dolayısıyla katkıda bulunmak istediklerini söyleyen Adnan Kotan: Bu kermese geldik. Burada giyim olsun, gıda mesela reçel, döner var. Hem çoluk çocuğumuzun ihtiyacı için hem de yurtlarda kalan öğrencilerimize yardımcı olmak için kermese geldik. Kermese karınca kararınca faydamız olur hem de kermes ucuzdur evimize faydası olur. Çok güzel ürünler var giyimdir, gıda maddeleridir. Kermese bir de deve getirmişler. İl dışından getirmişler. Çocuklar ilk defa gördükleri için şaşırıyorlar şeklinde konuştu.

Öğrencilerin eğitimine katkıda bulunmak üzere kermesteki ürünlerden alan Kümbet Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürü Sait Elitaş, bu kurumlarda alınan eğitimin son derece önemli olduğunu söyledi. Kendisinin de eğitim hayatı boyunca bu tür okullarda eğitim aldığını ifade eden Elitaş: Kermesimizi gezdik. Burada, yatılı okuyan öğrencilerimize katkıda bulunmak için alış-veriş yapıyor, yemek yiyoruz. Böylesi hayır kurumlarına yardımcı olduğumuz zaman inşallah buradan yetişecek olan nesiller bu milletin, vatanın hizmetinde bulunacak, vatanına ve milletine bağlı nesiller yetişecek. Bende İstanbulda bu kurumlarda okudum. Ortaokul, lise ve üniversiteyi. Orada aldığım terbiyeyi bizde çocuklarımıza aktarmaya çalışıyoruz. Bizim okulumuzda bu sene TEOGda Muş birincisi oldu. Tabi TEOGdaki başarılarının yanı sıra manevi olarak da iyi bir şekilde yetişmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Burada fiyatlarda gayet uygun. Bizimde bir katkımız olsun diye geldik ifadelerini kullandı. Kermese getirilen devenin Peygamber Efendimiz zamanında olduğu gibi kurban amaçlı olduğunu söyleyen Elitaş: Develer sevimli bir hayvan. İnsanların kalbini celbettiği, güzel hizmette bulunan bir hayvandır. Urfadan getirmişler. Deve tabi Peygamber Efendimiz zamanında kurban olarak kesilirdi. Burada da hisse sahipleri tarafından hayır amaçlı kesilecek dedi.

Muş Alparslan Üniversitesi İngilizce Okutmanı ve Muş İli Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği üyesi Mahmut Akar ise düzenlenen kermesle ilgili olarak şunları söyledi: Hayır için bir kermes düzenledik. Kermesimizde hanımların el emeği göz nuru çeyiz malzemeleri var, mobilya ürünleri, Antalyadan getirttiğimiz bir tır sebzemiz var. İçli köfte, mantı, döner, ızgara köfte, tavuk kanat tarzı yemekler mevcut.

Çocukların deveyi çok sevdiğini ve kermese dikkat çekmek adına bir farkındalık olduğunu da söyleyen Akar: Muşa beklide ilk defa deve getirilmiştir. Bu da bizim sayemizde olduk. Kermesimiz biraz ücra bir yerde olduğu için vatandaşların dikkatini çekmek için getirttik. 29 Mayısa kadar kermesimiz açık olacak ve inşallah gerekli izinler alındığı takdirde kermesimize dikkat çekmek için deveyi şehir merkezinde gezdireceğiz ifadelerini kullandı.

Hayatlarında ilk defa deve gören çocuklarda ilk başta korkarak yaklaştıkları deveyi sevmenin ve onunla fotoğraf çektirmenin keyfini yaşadılar.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri