Skip to main content

Vahit Özmen’den Muş’a ikinci okul

Muş Haber Fotoğrafı

Muşlu Hemşerimiz Prof. Dr. Vahit Özmen, tarafından yaptırılan ikinci okulun açılışı düzenlenen törenle yapıldı.

Muş-Bitlis yolu üzerinde bulunan Eski Orman Müdürlüğüne ait arsada yapımı tamamlanan ikinci okulun açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Düzenlenen törene Vali Yardımcısı Ercan Öter, Muş Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Prof. Dr. Vahit Özmen ve eşi Op. Dr. Nevin Özmen, Muş Vakfı Başkanı Dr. Orhan Sami Gültekin, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Okulun açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından okulun konferans salonunda düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Muş Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Özmen ailesinin yapmış oldukları bu hizmetlerin diğer Muşlulara da örnek olmasını diledi. Arslan, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünde şehit olanlarımıza ve aziz vatanımızın savunmasında şehit düşen tüm şehitleri rahmetle ve minnetle anıyorum. Kıymetli Vahit Özmen ve eşleri nevin hanımın girişimleriyle bu okulumuzun açılışını yapıyoruz. Dün akşamda Muş Vakfı Başkanımız Orhan beyin girişimleriyle Sungu da bir okulun açılışını yaptık. Son derece sevinçliyiz. Muşumuza örnek oluyor. Muş’ta bu tür hayır işlerini yapan biraz az, tabi bizim devletimizin imkanları ama bu hocalarımızın kıymetli hemşerilerimizin bu tür girişimleri toplumsal yardımlaşmayı, devlet millet ele ele olması, kaynaşması açısından çok önemlidir. Hocalarımız sağ olsunlar binalar yaptılar inşallah bizlerde binaları yaşan nefes olarak üzerimize düşen bu görevimizi en iyi şekilde yaşarız. Bu okullarımızda, Devletine, Milletine, vatanına, Ailesine ve kendisine faydalı bireyler yetiştirmek için tüm eğitimci arkadaşlar gayret göstereceğiz. Çünkü kendisine faydası olmayanın, hiç kimseye faydası olmaz dedi.

Arslan konuşmasının devamında Muş’un eğitim alanında Türkiye sıralamasında üst sıralara çıktığının altını çizerek; Son iki yılda biz Muş’ta tüm eğitimci arkadaşlarla birlikte okul okul, sınıf sınıf, öğretmen öğretmen hedefler koyduk ve TEOG sınavında bu yıl gerçekten önemli bir başarı yakaladık. Türkiye ortalamasına 1,35 oranında yaklaştık. Biz tahmin ediyoruz, Bakanlığımız il sıralamalarını vermiyor ama bizim verilerimiz, hesaplamalarımız Muş 77’inci sırandan 55-60 bandına oturdu diye hesap ediyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu yansıyacaktır dedi.

Prof. Dr. Vahit Özmen ise konuşmasının başında 15 Temmuz darbe girişimini kınayarak; 15 Temmuz hain saldırısını kınıyorum, lanetliyorum. Buna fırsat verenlerin bundan ders almış olduklarını düşünüyorum, inanıyorum. Önemli olan tabi ki bunu önlemektir ama daha önemlisi böyle bir şeyin farkında olup buna fırsat vermemekti. Çünkü bu olay hem şehitlerimizin hem ülkemizin ciddi anlamda ekonomik kaybına ve dağılmasına vesile olan bir takım kötü olaylara kötü sonuçlara yol açabilirdi. Ama çok şükür Türkiye Cumhuriyeti Mustafa Kemal Atatürk’ün oluşturduğu ruhla, Milli birlik ve beraberlikle bu vahim olayı çözme, halletme, yok etme başarısını göstermiştir dedi.

Özmen, Muş’un ekonomik ve eğitim alanında Türkiye’de son sırada bulunmasının nedenin kadınların eğitimsiz olduğuna bağlayarak; Eğitime hizmetin çok önemli bir hizmet olduğunu düşünüyorum, çünkü inandığımız dinimiz, Allah’ımız peygamberimize gönderdiği ilk emirde oku diye emretmiştir. Muş’ta oğlumun mecburi hizmeti sırasında yaptığı bir çalışmada 2 bin 500 kadında buna Genç birikim derneği, diğer dernekler, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve Hastane de destek vermiştir. Muş’ta 40-69 yaş arası 2 bin 500 kadının yüzde 60’ı okur-yazar değil. Bence Muş’un Türkiye de Ekonomik ve eğitim düzeyi bakımından son sırada gelmesinin nedeni kadınların eğitimsizliğidir. Bu yatırımı biz çok uzun süredir düşünüyorduk dedi.

Özmen konuşmasının sonunda Muş’ta okul yapma fikrinin nereden geldiğini ve nasıl yapıldığını anlatarak; 1990’dan beri İstanbul Tıp Fakültesi başta olmak üzere öğrencilere burslar veriyorduk ama Muş’taki durum özellikle oğlumun buraya mecburi hizmetle gelmesi ve eğitim durumunu, ekonomik durumunu gözlemlediğimiz zaman şuna karar verdik. Muş’ta bir eğitim yuvası oluşturalım. Bu amaçla Milletvekili arkadaşım Muş Valisi Ali Çınar Bey’i tanıyordu. Ona telefon açtı, hemen bir hafta içinde arsa tahsis edildi ve Muş’a geldik temel attık. Daha sonra Ali Çınar Beyden sonra bir başka dostumuz oldu Vedat Büyükersoy, ben yaklaşık 30 yıllık profesörüm, öğretim üyesiyim, üniversitede onbinlerce insan yetiştirdim, insanları tanıma şansım var diye düşünüyorum. Sayın Vedat Büyükersoy bence Muş’a gelen en iyi valiydi ve onun desteğiyle ikinci okulu yaptık. Bizim buradan bir beklentimiz yok, bizim beklentimiz Allah’tan, bizim çocuklarımız eğitimlerini tamamlıyor. Bu çocuklarında buna ihtiyacı var. Bu çocuklarda bizim. Ben burada ilkokula başladım1 ve 2’yi burada Cumhuriyet ilkokulunda okudum. Bu çocuklarında daha iyi ortam, daha iyi öğretmenlerle eğitime ihtiyacı var. Onun için bu yatırımların ben çok değerli ibadetler olduğunu düşünüyorum İfadelerini kullandı.

Son olarak konuşan Vali Yardımcısı Ercan Öter ise gençlere yapılan yatırımın en değerli yatırım olduğuna değinerek; Vali bey rahatsızlığından dolayı katılamadı. Ben sözlerime başlamadan önce 15 Temmuz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ile anıyorum ülkemiz çok büyük bir badire anlattı halkımız var gücü ile direndi ve başarılı oldu. Allah vatanımızı milletimizin başına bir daha bu tür olaylar getirmesin. Parlak geleceğimiz olan, geleceğimizin teminatı olan geçlerimize yapılan yatırım bence en değerli yatırımdır. Eğitim çarkı hepimizin içinden geçtiği bir çark olmasından dolayı biz bunu önemsiyoruz önemsemek zorundayız. Umut ediyoruz ki, müdürlerimiz ve öğretmenlerimizin çabası ile bu okulun bir kolej havasına bürünmesidir dedi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri