Skip to main content

Son günde bile çalıştılar.

Muş Haber Fotoğrafı

Eğitim ve öğretim döneminin başladığı güne kadar öğrenciler okul masraflarını çıkarmak için kentin dört bir tarafında çeşitli yollarla para kazanmaya çalıştılar.

2008-2009 eğitim ve öğretim döneminin açılmasına bir kala dar gelirli öğrenciler ayakkabı boyacılığı, tartıcılık, seyyar satıcılık veya hamallık yaparak okul masraflarını çıkarmaya çalışıyorlar. Bir yandan okul masraflarını çıkarmaya gayret eden çocuklar bir yanda da aile bütçesine katkıda bulunmaya çalışıyorlar. 2008-2009 eğitim ve öğretim döneminin açılmasına bir gün kala çocuklar çalışıp para kazanmak için mücadele etmek zorunda kaldılar.

Okul masraflarını çıkarmak ve aile bütçelerine katkıda bulunmak amacı ile yaz tatilini çalışarak geçiren öğrenciler, okulların açılmasına bir gün kala çalışmalarına devam ettiler. Yarın okula başlamanın şevki ile bugün boyacılık, tartıcılık, hamallık yaptıklarını söyleyen çocuklar, yaz tatilinde elde ettikleri para ile hem okul masraflarını çıkarttıklarını hem de aile bütçesine katkıda bulunduklarını söylediler.
Gayri Safi Milli Hasıla’dan en az payı alan ve işsizliğin hat safhada olduğu Muş’ta çalışarak para kazanmaya çalışan çocuklar, tatillerinin son gününü daha yoğun çalışarak geçirdiler.

Okulların açılmasına bir gün kala sokaklarda çalışan çocuklar, okul masraflarını çıkarmak için çalışmalarına hızlandırırken, sokaklarda çalışan çocuk sayısında büyük artış olduğu gözlerden kaçmıyor. Yaşıtları yaz tatilinin tadını son güne kadar çıkarıp eğitim ve öğretim yılının stresini atmaya çalışırken, Muş’taki yüzlerce çocuk çalışarak para kazanma telaşı ile tatillerinin son gününde bile mesai yapmak zorunda kaldılar.

Okulların açılmasına bir gün kala çalışmalarına hız veren çocuklar, okul masraflarını çıkarmak için yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdüler. Boyacılık, tartıcılık ve seyyar satıcılık yaparak para kazanmaya çalışan çocuklar, sokaklarda daha sık görülmeye başladılar. İlköğretim 5. sınıf öğrencisi Atilla Çelik isimli öğrenci, “Yaz tatilinin başlaması ili birlikte boyacılık yaparak para kazanmaya çalıştım. Okulların açılmasına bir gün kaldı. Çalıştığım sürece aile bütçesine destek oldum. İş sezonunun son günlerinde okul masraflarımı karşılamak için çalışmamı sürdürdüm. Daha fazla çalışıp daha çok kazanarak okul masraflarımı kendim çıkarıyorum. Yarın okula başlayacağız. Bütün ihtiyaçlarımı karşılayacak şekilde hazırlıklarımı tamamladım” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…