Skip to main content

Rektör İnanç, yeni fakülteleri müjdeledi

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Alparslan Üniversitesi 2’inci istişare toplantısı yapıldı. Esnafların ağırlıklı olarak katılım gösterdiği toplantı oldukça yararlı geçti. Toplantıda konuşan Rektör İnanç, üniversitenin geleceği ile ilgili konulara değinerek, Muş Alparslan Üniversitesi Bünyesinde önemli fakültelerin kurulacağı müjdesini verdi.

Muş Alparslan Üniversitesi 2’nci istişare toplantısını gerçekleştirdi. Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya esnaflar ağırlıklı olarak katılım gösterdiler. Sıcak bir ortamda geçen toplantıda, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, üniversitenin geleceği ile ilgili konulara değinerek, önemli fakültelerin kurulacağı müjdesini verdi. Sözleri sık sık alkışlarla kesilen Rektör İnanç, üniversitenin sadece kendilerinin değil, bütün Muş halkının olduğunu, üniversite için ne yapılacaksa hep beraber yapılması gerektiğini vurguladı.

Toplantıda söz alan, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç; “Üniversiteyi 1, 2, 3 yıllık değil, gelecek 20 yıl için düşünüyor ve planlıyoruz. Şu anda bin 600 öğrencimiz var. Gelecek yıl bin 160 öğrenci daha üniversitemiz bünyesine katılacak. Yani önümüzdeki yıl 3 bin öğrencimiz olacak. Bu üniversite tüm Muş halkınındır. Üniversitenin öğrencilerine de sahip çıkmak bizlere, sizlere düşüyor. Buraya gelen öğrenci, bir dahaki dönemde gitmeyi düşünmemelidir. Gıdasından, giyimine öğrenci için Muş cazip olmalıdır. Yani esnafımız öğrenciyi yolunacak kaz gibi görmemelidir. Biz bugün öğrencilerimize 1 Tl’den yemek veriyoruz. Bir tabldot yemeğin bedeli 4 TL civarındadır. Burada okuyan öğrencilerimizin büyük bir çoğunluğu, dar gelirli ailelerin çocuklarıdır. Bizler öğrencilerimizi aç bırakamayız. Muş esnafı da öğrencilere gereken ilgi ve duyarlılığı göstermelidir.

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, üniversitenin alışverişlerini Muş esnafından yapmak istediklerini, ancak sunulan fahiş fiyatlardan da rahatsızlık duyduklarını söyledi.

Rektör İnanç; “Biz alışverişlerimizi Muş’tan yapmak istiyoruz. Muşlu esnaf kazansın istiyoruz. Böyle de yapıyoruz ancak, zaman zaman bizlere sunulan fahiş fiyatlardan rahatsız oluyoruz. Size bir örnek vereyim. Geçtiğimiz günlerde Rektörlüğe bir fotokopi makinası alacağız. Fiyat araştırması yaptık. İstanbul’dan verilen fiyat 10 bin TL idi. Ancak buradan bir firmadan aldığımız fiyat ise 17 bin TL. Tabiî ki İstanbul ile Muş piyasası bir olamaz. Ancak arada makul bir fiyat farkı olmalıdır. Daha sonra ise bu fotokopi makinası yine aynı firmadan 11 bin TL’ye aldık. Biz alışverişimizi Muş’tan yapıyoruz ancak, gerekli yerlerden de fiyat araştırmamızı yapıyoruz” dedi. Rektör İnanç, Muş esnafının bu konuda daha duyarlı olması gerektiğini, Muş Alparslan Üniversitesine gelen öğrencilerin, daha sonradan buradan gitmelerinin önünün kesilmesi için, kiradan gıdaya, giyimden ulaşıma kadar her şeyin makul ölçülerde tutulması gerektiğini vurguladı. Rektör İnanç; “Öğrenciyi buraya getirmek bizim görevimiz, onları burada tutmak sizin göreviniz” diyerek, konuya esnafların dikkatini çekti.

TALEPLER TIP FAKÜLTESİNDEN YANA

Toplantıda söz alan esnafların çoğunluğunun, Muş’ta Tıp Fakültesi açılması yönündeki talepleri dikkat çekti.

Tarım ve hayvancılık üzerine fakültelerin de olmasını isteyen esnafa Rektör İnanç; “Ziraat ve Veteriner Fakültelerinden mezun olanlar, işsizliğe katkı sağlıyorlar. Buradan mezun olanların çoğunluğu kendi alanlarında iş bulamıyor. Zaten çevre illerimizde bu fakülteler var” diyerek, bu fakültelere sıcak bakmadığını, ancak tarım ve hayvancılık alanında çeşitli bölümlerin açılacağını söyledi. Tıp, Diş Hekimliği, Hukuk, İletişim ve Mühendislik Fakültelerinin açılacağını ifade eden Rektör İnanç, nitelikli eleman ihtiyaçlarının karşılanması için çok sayıda bölümlerin açılacağını da söyledi.

Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantı sonucunda düzenlenen kokteylde sıcak dakikalar yaşandı. Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, davetlilerle tek tek ilgilenerek sohbet etti. Üniversite ve Muş ile ilgili olarak yapılan sohbetler, toplantıda dile getirilen konular kadar yararlı geçti. Rektör İnanç’ın sıcakkanlılığı ve samimiyeti, davetliler tarafından memnuniyetle karşılandı. Davetliler; “Rektörümüz çok samimi ve sıcakkanlı. Bugüne kadar üniversite için çok şey yaptı. Ekibiyle birlikte gece gündüz çalıştılar. Bundan sonra da çok güzel şeyleri yapacaklarına inanıyoruz. Muş’un ne sanayisi ne de tarımı var. Aslında üniversite Muş’un, bizlerin, gelecek nesillerin geleceği. Biz de üniversitemize dört elle sarılacağız. Rektör ve ekibine destek olacağız. Bugün burada gerçekleştirilen toplantı, bizler için çok yararlı oldu. Birçok konuyu paylaştık, eksiklerimizi gördük, eksiklerimizi görerek ona göre hareket edeceğiz” dediler. Günaydın Muş Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri