Yarın başlayacak olan Öğrenci Seçme Sınavı tercihleri için uyarılarda bulunan Sistem Dershanesi yetkilileri, ailelerin çocuklarıyla açıktan iletişim kurmaları gerektiğini ifade ettiler.

23 Temmuz Çarşamba günü başlayacak olan 2008 Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Yerleştirme tercihleri öncesinde Muş Sistem Dershanesi yetkilileri uyarılarda bulundu.

Öğrenci Seçme Sınavı bitti, sıra tercihlere geldi. Gençler tercihleriyle, geleceklerine de yön verecekler. Peki, meslek seçerken nelere dikkat edilmeli, iyi düşünülmeden yapılan seçimler ne gibi sonuçlar doğuruyor, gözde meslekler nelerdir?

“Meslek seçerken aslında yaşam biçiminizi de belirliyoruz” diyen Muş Sistem Dershanesi uzmanları bu denli önemli bir seçimde, ilgi, yetenek, mesleği sevme ve toplumsal kabulün öne çıktığını belirtiyorlar.

Meslek seçerken, bireyin değerleri ile toplumsal talebi örtüştürmesi de gerekiyor.
Konuyla ilgili bilgi veren Muş Sistem Dershanesi yetkilileri, “Öğrenciler tercihlerini yaparken kendi kişilik özelliklerini göz önünde bulundurmaları, daha sonra da toplumsal beklentiler, toplumsal gereksinimlere göre hareket etmelerini öneririz” diye konuştular.

Sırf ‘Yüksek Puanlı Veya Popüler’ Diye Tercih Yapmak Yanlış Yapılan yanlışlardan biri de, öğrencinin istemediği halde sırf puanı yüksek ve popüler diye bir bölümü tercih etmesi. Bu nedenle adayların çok iyi araştırma yapmaları ve bir uzmandan yardım almaları da büyük önem taşıyor. Ailelerin kendi ideallerini çocukları üzerinde gerçekleştirmek istemeleri de yanlış seçimlere yol açabiliyor.

“Aileler Çocuklarıyla Açık İletişim Kurmalı”
Sistem Dershanesi Yetkilileri, “Çocuklarına ailelerin, ne olmak istiyorsun, yapmak istediklerin neler, hedeflerin nedir, senin bu mesleğin bu hedeflere ulaştırabilecek mi, bu anlamda çocuklarıyla açık bir iletişimde bulunmaları gerekir” dediler.

2008 yılında yapılan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında, 100’ün üzerinde öğrencinin yerleşebilecek puanlar aldığını belirten Dershane yetkilileri, “Gözde Meslekler Bilgisayar, elektrik- elektronik mühendislikleri, tıp gibi “geleneksel” bölümler, ancak sırf popüler olduğu için bölüm tercihi yapılmasını önermiyoruz. Tercih yapma esnasında birçok öğrencimizin bizimle birlikte hareket etmesi olası yanlış riskini en aza indirecektir” diye konuştular.

Son dönemde popüler hale gelen genetik mühendisliği, biyoteknoloji, otomotiv, insan kaynakları, finans ve enformasyon gibi programlar da istihdam açısından gözde meslekler arasında yer alıyor.

 Muşun Sesi Gazetesi