Skip to main content

Muş’ta tablet dağıtım töreni

Muş Haber Fotoğrafı

TOBB Sosyal Bilimler Lisesi’nde düzen tablet dağıtım törenine Vali Seddar Yavuz, Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan ile okul idarecileri ve öğrenciler katıldı. FATİH Projesi’yle ilgili sine vizyon gösterisinin ardından konuşan Vali Seddar Yavuz, son 10 yılda ülkede her alanda büyük devrimler yapıldığını söyledi.

Özellikle sosyal ve ekonomik alanda ciddi gelişmelerin elde edildiğini vurgulayan Vali Yavuz; Hepinizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti son 10 yılda her alanda büyük devrimler başarmış ve özellikle sosyal ekonomik alanda ciddi gelişmeler elde etmiştir. Bu sayede başta milli gelirler, eğitim olmak üzere çok ciddi kaynaklar aktarmış ve ülkemizin her bir köşesinde modern eğitim tesisleri kurmuş ve bunları teknolojik alt yapıyla donatmıştır. Bu kapsamda hepinizin bildiği gibi Fatih Projesi aslında bizi dünyayla yarıştıracak, hatta bizi biraz daha ön plana çıkaracak çok önemli bir bilişim hamlesi hatta devrimdir.

Ulusların birbiriyle yarışında eğitimin çok önemli olduğuna vurgu yapan Yavuz şöyle konuştu; Yine ulusların birbiriyle yarışlarındaki en önemli araçlardan bir tanesi şüphesiz eğitimdir. Eğer eğitim sistemlerini tartışmazsanız insanlarınızı çağın gereklerine göre yetiştiremezseniz o zaman sömürülen, sürekli aşağılanan toplumlar haline gelirsiniz. O yüzden hür ve bağımsız olmanın bir başka yolu da elbette bilgiye ulaşmak bilgiyi kullanan değil, bilgiyi üreten toplum olmaktır. Bu vesileyle bu güne kadar birçok alanda ciddi hizmetler yapıldı. Özellikle Güneydoğu ve Doğu bölgesine biraz daha pozitif ayrımcılık yaparak bu bölgede tablet ve daha fazla akıllı tahtalar kurulmak suretiyle bölgede ki insanımıza vermiş olduğumuz değeri bir kez daha ortaya koyduk. Ben Uşak valisiyken görev yaptığım dönemde şimdiki rakamları kıyasladığımda Uşaka göre neredeyse iki kat daha fazla tablet ve akıllı tahta kurulduğunu görüyorum. Açıkçası bundan da fevkalade mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Şuanda anlaşılıyor ki burada ciddi bir rakama ulaşacağız. Yaklaşık 8 bine yakın tableti dağıtmış olacağız ve neredeyse rakamlara göre 5 bine yakın sınıflara akıllı tahtayı tahsis etmiş olacağız.

Bizim aradığımız şey huzuru mutlak suretle bulmamız gerekiyor diyen Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü; Sizleri iyi insan, iyi vatandaş olarak yetiştirmemiz gerekiyor, medeniyet değerlerimizde buluşturmamız gerekiyor. Biz insanımıza bakarken Hakkarili, Edirneli, Antalyalı, Trabzonlu diye bakmıyoruz. Biz bin yıldır bütün insanlarımıza aynı gözle ve aynı değerle bakıyoruz o yüzden biriz ve beraberiz. Bunu neden söylüyorum, bunun çok ciddi sebepleri var, sebebi şu; bakın Suriyeden kaçıp gelenlerin sığınacakları tek ülke Türkiye. Doksanlı yıllarda Kuzey Iraktan kaçan Kürtlerin sığınıp, barındığı yer yine burası. Boşnakların kaçıp geldiği, sığındığı ve doyduğu topraklar burası. Çeçenlerin kaçıp doyduğu yer yine burası. Afrikadan kaçıp gelenlerinde doyduğu yer burası. Bu topraklar herkesin barınabildiği, herkesin iş aş sahibi olabildiği topraklar. O yüzden ben diyorum ki 78 milyon vatan evladının ikinci bir adresi yoktur. Balkanların, Kafkasların, Ortadoğunun hatta Afrikanın ikinci adresi Türkiyedir. Gelin biz ikinci adres aramayalım çünkü ikinci adresinizin olmayacağını asla aklınızdan çıkarmayın. Bu milletin Türküyle, Kürt’üyle, Çerkez’iyle, Zaza’sıyla ve birçok etnik grubuyla artık bin yıldır hemhal olmuş karışmış durumdayız. O yüzden biz medeniyet tasavvufuyla dünyaya bakıyor, Osmanlıda olduğu gibi Müslim ve Gayrimüslim ayrımı yapıyoruz. Biz Müslümanların ve İslam kardeşliğinin net olarak bir politika olarak belirliyoruz. Ama biz sadece buna bakmıyoruz. Biz mazlumların da sahibiyiz bunu hiç unutmayın. O yüzden kendinizi geliştirin. Önce fikir sahibi olun, sonra ideolojisi olsun. Fikir sahibi olamayanların ideolojileri olsa olsa deli gömleği giyinmektir. O yüzden deli gömleği asla giyinmeyin. Bu ülkenin en büyük sorunu fikir sahibi olmadan insanların ideoloji sahibi olmasıdır. O yüzdende sizlere benim tavsiyem bir büyüğünüz olarak lütfen inceleyin, araştırın, tarihimizi, kültürümüzü, medeniyetimizi öğrenin. Özellikle dininizi öğrenin.

Öğrencilere çağrıda da bulunan Yavuz şunları kaydetti; Bizler, sizlerin elinize molotof değil, silah değil, ellerinize akıllı tahta veriyoruz. Nitekim şu anda Muş Varto’da doğmuş Isparta valimiz var, Bulanık doğumlu Osmaniye valimiz var. Gelin İstanbul valisi de siz olun, bakan olun, cumhurbaşkanı olun. Bunun önünde hiçbir engel yok. Nitekim, Kürt kökenli cumhurbaşkanlarımız, genel kurmay başkanlarımız, bakanlarımız, milletvekillerimiz ve her kademede insanlarımız var. Bakın, 18 yaşına kadar akıllı olan insanlar ömür boyu bu akıllarını kullanırlar. 7-18 yaş arası hata yapan insanların, çoğu zaman bütün hayatları mahvolur. O yüzden, bu yaşlar mevduat biriktirme yaşları. Kendinize yatırım yapacaksınız, kendinizi iyi geliştireceksiniz, iyi eğiteceksiniz, donanımlı hale geleceksiniz. Ondan sonra da bu donanımımızı ömür boyu kullanacaksınız. Sevgili çocuklar, buralara seçilerek geldiniz. O yüzden kendinizi harcamayın. Ailenize, toplumunuza faydalı insanlar olun. Medeniyetinizi, kültürünüzü öğrenin, dininizi mutlaka öğrenin. Biz iyi insan peşinde koşuyoruz. Bu ülkenin yaptığı en iyi şey, başarılı insan peşinde koşmasıdır.

Vali Yavuz’un konuşmasının ardından, öğrencilere tablet dağıtımı yapıldı.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri