Kişiye Özgü Öğretim Modeli Uygulamaları ve İlk Sonuçları” hakkında düzenlenen seminerde ÖSS’de elde edilen başarının gelecek yıllarda da artması için çalışmaların süreceği kaydedildi.

Uğur Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Turgay Polat, kişiye özgü öğretim modeli uygulamaları ve ilk sonuçları hakkında sunum yaptı. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Turgay Polat, Muş’ta “Kişiye Özgü Öğretim Modeli Uygulamaları ve İlk Sonuçları” hakkında sunum yaptı.

Muş Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen seminere, Vali Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı Necmettin Dede, öğretmenler ve veliler katıldılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan seminerin açılış konuşmasını yapan Muş Uğur Dershanesi Müdürü Rahmi Kaki, Muş’ta eğitime ciddi katkı sağladıklarını belirterek, OKS ve ÖSS sınavlarında ciddi başarılara imza attıklarını söyledi. Muş’ta dershaneciliğe geçen yıl başladıklarını ve ilk yılda OKS’de Türkiye üçüncüsü çıkardıklarını ve ÖSS’de önemli başarılar elde ettiklerini belirterek, gelecek yıllarda da bu başarıları arttırarak eğitim çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Belediye Başkanı Necmettin Dede ise yaptığı konuşmada son dönemlerde Muş’ta dershanecilik alanında önemli gelişmelerin yaşandığını ve bunun sevindirici olduğunu söyledi. Kendisinin de üniversite mezunu olduğunu ve kendilerinin okumak için çok zor şartlarda çalışmak zorunda olduklarını söyleyen Dede, şimdi çocukların daha iyi şartlara sahip olduğunu ve bu fırsatı değerlendirmeleri gerektiğini belirtti. Muş’un gelişip kalkınması için eğitime önem verilmesi gerektiğini ve okumayan bir tek çocuğun bile kalmaması için çaba gösterilmesi gerektiğini belirten Dede, “Muş’ta ilk dershane açıldığında bazı vatandaşların çok farklı bir bakış açısı ile dershaneye baktığını görmüştük. Ama o gün bu hizmeti benimsemeyenler bugün dershanelere ciddi önem vermektedirler” şeklinde konuştu.

Seminerde daha sonra Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Turgay Polat, ‘Kişiye Özgü Öğretim Modeli Uygulamaları ve İlk Sonuçları’ hakkında bilgiler aktardı. Üç yıldır üzerinde çalıştıkları kişiye özgü Öğretim Modeli’ni Bahçeşehir Kolejleri’nde ve Uğur Dershanelerinde hayata geçirdiklerini kaydeden Polat, “2007 yılının Nisan ayından itibaren 72 bin öğrenci Kişisel Öğrenme Sitili Testini uyguladık. Bahçeşehir Koleji’nin web sitesinden online olarak KÖS testini kullanıma açtık. Yaklaşık 8 bin kişi KÖS testinden yararlandı. Bu sistem dünyada bir çok gelişmiş ülkelerde uygulanmaktadır” dedi.

Eğitimde ölçme ve değerlendirme konusunda bir devrim olarak nitelenen tanı testlerini uygulaya başladıklarını kaydeden Polat, İlköğretim 6’ncı sınıftan itibaren bütün müfredatın gen haritasını çıkardıklarını belitti. Kavram Hiyerarşisi Haritaları AKORD’un Türk eğitimine en büyük katkısı olduğunu vurgulayan Polat, “Akıllı Ölçme ve Öğrenime Destek Sistemi adını verdiğimiz bu uygulamada öğrencilerin hangi soruyu neden yapamadığını tespit etmek için oluşturulan tanı testlerinin hazırlanmasında 9 akademisyen, 442 öğretmen görev aldı” diye açıklamada bulundu.

Kişiye Özgü Öğretim Modeli’nin teknoloji ayağını oluşturan Bahçeşehir ve Uğur TV’nin yayında olduğunu vurgulayan Polat, “Kişiye Özgü Öğretim Modeli ile öğrenemeyen öğrenci kalmayacak” dedi.
Polat, “Tam öğrenme sağlanacaktır. Dolayısı ile sınıf tekrarları kalkacak ve şiddetin önlenmesinde dahi etkili olacaktır. Okulda dersi anlamayan öğrencilerin şiddete daha eğilimli oldukları bir gerçektir. Eğitimde gerçekleştirilen bu tür inovasyon projeleri ile nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi sağlanacak ve böylelikle Türkiye’nin kalkınması ve küresel rekabette yer alması mümkün olabilecektir” diye konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi