Skip to main content

HEM’de E-KPSS kursu açıldı

Muş Haber Fotoğrafı

  24 Nisan 2016 itibariyle yapılacak olan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı´na girmek isteyen adaylar için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nde kurs açıldı. İlk günden itibaren ilginin yoğun olduğu kursta 30 engelli vatandaşlarımız eğitime başladı.

Hafta sonları verilen kursu ziyaret ederek açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, yoğun talep ve projeleri dâhilinde açmış oldukları kursun hayırlı olması dileklerinde bulundu. Devlet memuriyetine atılmak isteyen vatandaşlar için böyle bir hizmetin yerine getirilmesinin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Arslan: Bir kaç dakika sonra başımıza ne geleceği belli değil. Engelli vatandaşlarımız da toplumumuzun birer parçalarıdır. O insanları iyi anlamak lazım. Kendimizi o insanların yerine koymamız lazım dedi.   Birçok haklar ve öncelikler tanındı Engelli vatandaşlar için hükümet tarafından çıkarılan yasaların daha önce olmadığını ve bunun büyük önem arz ettiğini kaydeden Arslan: Hükümetimiz 2005 yılında bir yasa çıkartarak engelli vatandaşlarımızın da haklarını koruma altına aldı. 

Çıkartılan bu yasa ile engelli vatandaşlarımıza birçok haklar ve öncelikler tanındı. Sıkıntısı olan vatandaşlarımıza devletimiz el uzatıp, onların yaşamlarını kolaylaştırıyor. Biz de bu kapsamda engellilerimize yönelik bu çalışmayı başlattık ifadelerini kullandı.  

30 engelli vatandaşımız kurslara katılıyor Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı´na girmek isteyen adaylar için açılan bu kursun ilimizde bir ilk olduğuna da dikkat çeken Arslan, 30 engelli vatandaşımızın kurslara başladığını ifade etti. Kursta Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık derslerinde eğitimlerin verildiğini ifade eden Arslan: Halk Eğitim Merkezimiz tarafından engelli vatandaşlarımıza yönelik KPSS hazırlık kursu açılmıştır. Engelli vatandaşlarımızın KPSS´ye düzgün hazırlanmaları için bunlara Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık derslerinde, yani KPSS´de çıkacak sorulara yönelik bir hazırlık kursu açtık. Cumartesi ve pazar günleri olarak bu kurslarımız açılmıştır. Burada 30 engelli vatandaşımız bu kurslara devam etmektedirler.

Yine bu vatandaşlarımızın hafta içi de evlerinin müsait olmayan ve ders çalışmak isteyenler etüt olarak gelip Halk Eğitim Merkezimizde etüt çalışmalarını yapmaktadırlar. Buradaki Halk Eğitim Merkezi Müdürümüze ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum.

Gerçekten bu dezavantajlı vatandaşlarımız için önemli bir kursumuz. Muş´ta ilk defa açıldı. Daha önce bu tür kurs açılmamış. Ancak bu vatandaşlarımız, açmış olduğumuz KPSS kurslarında başarılı bir şekilde memurluk sınavlarına hazırlanmış olacaklar şeklinde konuştu.  

Yeter ki uygun bir yer gösterilsin Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü´nün başlattığı projeyle yer tahsisi yapılması halinde eğitim olanaklarını her yere ulaştırabileceklerini de sözlerine ekleyen Arslan: Tabi bizim Halk Eğitim, Yaygın Eğitim ve yeni adıyla Hayat Boyu Öğrenme adıyla her zaman ve her yerde herkese her türlü kursu açmaktayız. Vatandaşlarımızın hangi konuda bir talebi olursa bizde o konuda kurs açmaya hazırız. Yer, zaman veya mekan sınırlaması olmadan vatandaşlarımızın gerekirse bir sitede bir grup oluştursa bile, biz o gruba kurs açabiliriz. 

Yeter ki uygun bir yer gösterilsin. Tabi vatandaşlarımıza bazen bilmemiz gereken taramalar da yapıyoruz. Yani ihtiyaç nedir, anketler, taramalar yapıyoruz. İlimizin ihtiyaçları nelerdir, hangi yönde kurs açmalıyız gibi çalışmalarımız devam ediyor. Sınıfta da gördüğünüz gibi gerçekten büyük bir memnuniyet var. Teşekkür ediyorlar. Biz şunu söylüyoruz. Devlet ve kamu kurumları vatandaşlar için vardır. Vatandaş odaklı çalışmaktayız.

Devletimizin her türlü imkanları vatandaşımız için seferber edilmiştir. Yeter ki bunları doğru ve yerinde kullanalım. Kurslarımız 24 Nisan´a kadar devam edecektir. Cumartesi ve pazar günleri kurslarımız veriliyor. Toplam 216 saatlik bir kursumuzdur. Kaynak temini ve deneme sınavlarını da yapmaktayız. Bu kursta emeği geçenlere teşekkür ederim ifadelerini kullandı.  

Yer ve ortam bulabildiğimiz her yerde kurslarımızı açıyoruz 2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibariyle açmış oldukları kurslara büyük bir ilginin olduğunu ifade eden Halk Eğitim Merkezi Müdürü Vedat Beyazduman ise yer ve ortam imkanı bulunduğu takdirde kurs açmayı sürdürdüklerini söyledi. Hali hazırda cezaevindeki mahkumlara yönelik bilgisayar kursları olduğunu da vurgulayan Beyazduman: Kurslarımıza yönelik gerçekten büyük bir talep var. Hafta içi gruplarımız, hafta sonu gruplarımız, hafta içi akşam gruplarımız ve sadece merkezimizde değil yani kurslarımız. Aynı zamanda Gençlik Merkezi´nde devam eden kurslarımız var. Aile Destek Merkezimizde de avantajlı gruplara yönelik iki tane bilgisayar öğretmenimiz var, kurslarımız orada da devam ediyor.

Yine SODES binamızda bir tane kursumuz devam ediyor. Cezaevi´nde tutuklulara yönelik yine bilgisayar kursumuz var, orada da devam ediyor. Dolayısıyla bilgisayar kursuna müthiş bir talep var. Bunu yetiştirmede zaman zaman zorlanıyoruz. Yer ve ortam bulabildiğimiz her yerde kurslarımızı açıyoruz. Bizim kurslara özellikle yetişkinler geliyor. Her yaşta kursiyerlerimiz var şeklinde konuştu. 

Muş Ovası Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri