Sabri Yıldırım – Muş 20.12.2004Muş`un Varto İlçesine bağlı Oğlakçı Köyündeki 34 öğrenci her gün 7 kilometrelik yolu kızakla, yaya olarak giderek eğitim görüyorlar.
Varto İlçesinden 7 Kilometre uzaklıkta bulunan Oğlakçı Köyündeki İlköğretim okulu 5 sınıflık olduğu için 7,8 ve 9 uncu sınıflar ile Lisede öğrenim gören öğrenciler köyden her gün 7 kilometre uzaklıktaki İlçedeki Hürriyet İlköğretim okulu ile Varto Lisesinde eğitim görmeye gidiyorlar.
Köy Muhtarı Veli Akbal, Köyde hiçbir motorlu aracın bulunmadığını, taksi ve minibüs olmadığından 34 öğrencinin bir kısmının veliler tarafından hazırlanan atlı, eşekli kızaklarla bir kısmının da yaya olarak okula gittiklerini, okul dönüşü 34 öğrencinin de yaya olarak tekrar köye döndüklerini, öğrencilerin kış şartlarında çok zorlandıklarını, geçen gün tipide yakın köye sığınmak zorunda kaldıklarını, taşımalı eğitimin köyde uygulanmasını istediklerini dile getirdi.
Ali Eroğlu isimli Köylü de her gün 3 velinin öğrencilerin kızakları başında Vartoya gittiklerini, ilköğretim çağındaki çocukların kızaklarla Lise öğrencilerinin ise yaya olarak gittiklerini, hem veliler hemde öğrencilerin çok tedirgin olduklarını söyledi.
Öğrenciler ise sabahın erken saatinde kızaklarla, yaya olarak yola çıktıklarını, çoğu zaman birinci derse geç kaldıklarını, okulda yemekhane olmadığından gün boyunca aç kaldıklarını, 34 öğrenci için bir taşıma aracının verilmesini istediklerini, her gün 14 kilometrelik yolu kat etmek zorunda kaldıklarını söylediler.
Köydeki veliler hiç olmazsa kış mevsiminde öğrenciler için bir araç tahsis edilmesini istediklerini, yetkililerin soruna çözüm getirmesini istediklerini belirtiler.NULL