Arpayazı Köyü Muhtarı Yunus Toplu, cumhuriyet tarihinden beri köylerinden sadece bir kişinin üniversiteyi kazandığını belirterek, eğitim seviyesinin yükseltilmesi için tekli eğitim sistemine geçilmesi gerektiğini söyledi.

Köylerinde derslik ihtiyacı olduğu ve bu sebeple ikili eğitim yapıldığını söyleyen Arpayazı Köyü Muhtarı Yunus Toplu, köylerinde 324 öğrencinin 7 derslikte eğitim ve öğretim gördüğünü kaydetti. İkili öğretimde eğitim kalitesinin ister istemez düştüğünü söyleyen Toplu, köylerine iki derslik yapılmasını istediklerini belirtti. Köylerinin 160 hane ve bin 350 nüfuslu olduğunu ifade eden Toplu, “Köy olarak eğitim ve öğretime büyük önem veriyoruz. Köyümüzde 324 ilköğretim öğrencimiz bulunmaktadır. Ancak derslik sayısının yetersiz olması sebebiyle çocuklar sabahçı ve öğlenci olarak iki grup şeklinde eğitimlerini sürdürüyor. Bu da eğitimin verimli olmasına yetmiyor” dedi.

15 öğretmenin görev yaptığı Arpayazı İlköğretim Okulu’nda ciddi anlamda derslik ihtiyacı olduğunu söyleyen Yunus Toplu, “Sabah saat 06.50’de sabahçı öğrenciler ders başı yapıyor. Bu saatte öğrenciler ve öğretmenler okula gitmekte zorlanıyor. Şehir merkezinde kalmak zorunda kalan öğretmenler sabahın erken saatlerinde özellikle kış mevsiminde okula gelmekte güçlük çekiyor. Ama tekli eğitim ve öğretim sistemi olduğu zaman rahat ve kaliteli bir eğitim uygulanır. İki dersliğin bulunduğu binada sabahları iki tane birinci sınıf eğitim görürken öğleden sonra dördüncü ve ikinci sınıflar eğitim görüyor. Dört derslikli binada ise sabahları iki tane 7. sınıf ve bir tane 6. sınıf ile bir tane 8. sınıf eğitim görürken, öğleden sonrada 2., 3. ve 5. sınıflar eğitim görüyor. Köyümüze bir 8 derslikli okul yapılmasını talep ediyoruz. Köyümüzde tekli eğitime geçilmesi halinde üniversiteye öğrenci gönderebileceğiz” diye konuştu.
 NULL