Skip to main content

9 bin 628 öğrenci sınavda ter döktü

Muş Haber Fotoğrafı

. Sekizinci sınıflar merkezi ortak sınavının ilk aşaması yapıldı. Bugün sınavın ikinci aşaması yapılacak. Muş il genelinde 554 derslikte 2 bin 180 öğretmen görevlinin gözetiminde 9 bin 628 öğrenci 8. Sınıf Merkezi Ortak sınavına girdi.

Hikmet Uluğbay Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Zehra Kanşiray, sınav değerlendirmesi yaparak: “Şimdi girdiğimiz sınavda, işlemediğimiz konulardan çıkıyor. Bu yüzden de yanlışlarımız çok oluyor. Genel olarak tam iyi geçti diyemem tabi. Çünkü işlemediğimiz bazı sorular da vardı” dedi.

Diğer öğrenciler ise “Dersteki konularla, sınavdaki konular biraz farklıydı. Ama çalıştığımız için sınav güzel geçti” ve “Bazı sorularda sıkıntı vardı ama yine de kolaydı. Sınavın iki aşamalı olması bence daha iyi oldu” dediler. Sınavların yapıldığı binaları ziyaret eden Muş İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ise şunları söyledi: “Bugün Türkiye genelinde temel öğretimden ortaöğretime geçiş sınavının birinci dönemki yazılılarını yapıyoruz. İlimizde toplam 233 sınav merkezinde 554 salonunda 9 bin 628 öğrenci ile sınavımızı başlattık. İlimiz genelinde ilçeler dahil herhangi bir sıkıntı yok.

Birinci dersten sonra çocuklar kantine gelip ihtiyaçlarını karşıladılar. Normal bir sınav olarak geçiyor. Çocuklara sorduğumuzda sınav sorularının program içeriğiyle ders kitaplarıyla gördükleriyle paralel olduğunu söylediler. Çocuklar herhangi bir stres yaşamadı. Çocuklarımızın kendilerini daha iyi hissetmelerini, kendilerine daha fazla zaman ayırmalarına imkan sağlayacak bir sistem olduğunu düşünüyorum. Hikmet Uluğbay Ortaokulundayız sınıflarımız hazır, çocuklarımız sınıflarındalar. Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavında daha önceki sınavlarla kıyasladığımızda, en önemlisi çocuk her ders için verilmiş olan sürede sınava tabi tutulur. Normal bir yazılı sınavıymış gibi sınava tabi tutulur. Mazereti olan çocuklarla ilgili herhangi bir nedenle sınava giremeyen çocuklarımız, mazeretlerini bildirdiklerinde 14-15 Aralık’ta telafi sınavına katılacaktır.

Çocukları 8 yıl çalışacaklar, bir gün sınava alacaktık o gün herhangi bir nedenle sınava girmediklerinde bir daha bunun telafisi yoktu. Bu bir defa çok önemli bir nokta. Şimdi çocuğun telafi imkanı var. Çocuk şimdi kendi okulunda sınava giriyor. Normal bir yazılı gibi her dersin sınavını o ders saatinde oluyor. Çocuk 40 dakika içeride duracak. Bu sistemin en önemli özelliği telafisi var, direk okul müfredatına dayalı, çocuk kendisine zaman ayırabiliyor” dedi.

Muş Ovası Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri