Skip to main content

215 kursiyere sertifika verildi

Muş Haber Fotoğrafı

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Muş Yatırım Destek Ofisinin Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Muş İl Müdürlüğü destekleri ile düzenlediği girişimcilik kurslarında başarılı olan 215 kursiyere düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen sertifika dağıtım törenine DAKA Muş Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Oğuz Tuncay Görür, KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen ve çok sayıda kursiyer ile aileleri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan DAKA Muş Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Oğuz Tuncay Görür, sertifika alan kursiyerlere çeşitli tavsiyelerde bulundu. Girişimciliğin önemine değinen Görür, Pasif bir kültürden bekleyen bir kültürden aktif olmayan bir kültürden aktif olan hareket eden, araştıran, fırsat kollayan bir birey bir toplum için önemli bir refah kaynağıdır. Bir toplumun temel sermayelerinden biri girişimci sınıfıdır. Girişimcilik kültürü ve girişimcilik sayısı bir topumda ne kadar çok olursa bir toplumun refahı da o kadar artar dedi.

Açılan kurslara 240 kişinin müracaat ettiğini ifade eden Görür, Yeni iş kuracak girişimcilere fon kaynağı sağlamak, girişimcilik kültürünü geliştirmek ve iş kurma sürecinde gerekli bilgi ve becerileri kazandırmak amacıyla Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Muş Yatırım Destek Ofisi tarafından 20 Nisan ile 12 Haziran 2015 tarihleri arasında düzenlenen KODGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri başarıyla bitiren 215 girişimci adayına sertifika verilecektir. 30 kişilik 8 sınıftan oluşan eğitim programına toplamda 240 kişi müracaat etti. Eğitim sonunda programı 215 kişi başarı ile tamamladı. Sertifika alan girişimci adayları 30 bin TL hibe, 70 bin TL iki yıl geri ödemesiz ve faizsiz kredi kullanmak için KOSGEBe müracaat edebileceklerdir ifadelerini kullandı.

KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen, ise, KOSGEB, 1990 yılında 3624 sayılı Kanun ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ilgili kuruluşu olarak ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında küçük ve orta ölçekli işletmelerin payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kurulmuştur. 1990 yılında 3624 sayılı Kanun ile kurulmuş olan KOSGEB, bu tarihten 2009 yılına kadar, sadece imalat sanayi KOBİlerine hizmet ve destekler vermiştir. Ancak, ülkemizde imalat sanayi sektörü dışındaki sektörlerin ekonomik katma değer üretme ve istihdam oluşturma potansiyelinin artması ve imalat sanayi dışındaki sektörlerdeki KOBİlerden gelen talepler, KOSGEBin hedef kitlesini tüm KOBİleri kapsayacak şekilde genişletmesi gerekliliğini gündeme getirmiştir şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra kurslarda başarılı olanlara tek tek kurs bitirme belgeleri verilerek tören son buldu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri