Skip to main content

Vali Bektaş, okullarda incelemelerde

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Bulanık’taki okullarda incelemelerde bulunarak yetkililerden çalışmalar hakkında bilgiler aldı.
Vali Erdoğan Bektaş beraberinde Bulanık Kaymakamı Fatih Aksoy, İl Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Necim Eroğlu, Bulanık’ta yapımı tamamlanan ve inşaatı devam eden okulları dolaşarak incelemelerde bulundular.
Bulanık merkez ve köy okullarında incelemelerde bulunan Vali Bektaş, Bulanık’ın birçok hizmetten geri kaldığını belirterek bu açığın kapatılması için yoğun bir çalışma içinde olduğunu belirtti. Bektaş; “Bulanık Muş’un en büyük ilçesi ve en hızlı gelişmeye aday ilçelerinden birisidir. Ama maalesef Bulanık çok zayıf kalmıştır. Hastanesi daha, okulları daha yeni yapılıyor. Bir tane meslek lisesi yok, bir tane öğrenci yurdu yok. Biz bu yıl Bulanık’a öncelik vererek milli eğitime harcayacağımız paranın yarısını Bulanık’a ayırdık. Yüksekokulun da elbette zamanı gelecek ama bundan önce bina lazım, alt yapı lazım. Malazgirt’te bina bulduk bu yıl yüksekokul açacağız. Daha burada ilkokul, lise binalarının, arsa sorunlarını çözemedik. Bulanıklılar biraz katkı ve emek sağlarsa biz hazırız ve çalışıyoruz. Elbette Bulanık’a yüksekokul açılması lazım ama bunun için bina bulacaksınız arsa bulacaksınız ve arkası gelecek. Bulanık büyük bir ilçe ama çoğu hizmetlerden geri kalmış biz bu açığı kapatmaya çalışıyoruz” dedi.
Yapımı devam eden okullarla ilgili de konuşan Bektaş; “Başladığımız okul inşaatlarımız var daha başlayamadığımız okullarımız var. İhalesi yapılan ve ihale aşamasında olan eğitim yatırımlarımız var. Bazı sorunlardan dolayı bu yıl yapmayı planladığımız eğim yatırımlarında geç kaldık. İl Genel Meclisinde karar sürecinde bir gecikme yaşandı. Biz özellikle Bulanık’a yapacağımız yurtları 2009–2010 eğitim ve öğretim yılına yetiştirmeyi planlıyorduk. Ama hala ihalelerle uğraşıyoruz. Aslında şimdiye kadar inşaatların yüzde 30’luk bölümünün yapılmış olması gerekirdi. Ama her şeye rağmen uğraşıyoruz, çabalıyoruz. İnşallah Bulanık Lisesi inşaatı da bu yıl bitecek ve eğitim ve öğretime başlayacak”dedi.
Alparslan 1 Barajı göl havzasında kalan vatandaşların yerleşim talepleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Bektaş şunları söyledi; “Bir de Bulanık’ta su altında kalan ve yerleşim yeri değil de konut talebinde bulunan köylülerimiz için yapılacak olan 287 konut için yer tespiti yapıldı. Yakında TOKİ tarafından ihalesi yapılacak. İhaleden sonra inşallah bu konutlarımızın da temelli atılacak. Konutların bitimine kadar konut sahipleri Bayındırlık Müdürlüğüne başvurup kira talebinde bulunabilirler. Bizden konut talebinde bulunmayanlar için de yerleşim yeri olarak belli yerler tespit ettik. Her köyün gideceği yer belli, iki köyümüzü Bostankent’e yönlendirdik. Yalnız orada ihtiyacı olan vatandaşlar ihtiyacı olan arsaları yönetip kendileri evlerini yapacaklar. Yerleşim için tespit ettiğimiz arsaların ihalesi de yakında yapılacaktır. Biz Bostankent’te bir yoğunlaşma istiyoruz. Onun için de altyapısını hazırlıyoruz. Vatandaşlarımız buraya ilgi gösterirlerse ve burası biraz daha büyürse orada bir ilçe oluşturmak istiyoruz” şeklinde konuştu. Muş`un Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri