Skip to main content

Mezarları taşıyorlar

Muş Haber Fotoğrafı

Alparslan 1 Barajı’nın suları altında kalacak ilk köy olan Dokuzpınar köyünü boşaltan vatandaşlar eşyalarının yanı sıra yakınlarına ait mezarları da sular altında kalmaması için çevredeki başka mezarlıklara naklediyorlar.

Muş’un Bulanık ve Varto ilçeleri arasında yapılan Alparslan 1 Barajı’nda önceki gün düzenlenen su tutma töreninin ardından köylerde tahliye çalışmaları başladı. Su altında kalacak ilk köy olan 150 hane ve 2 bin nüfuslu Dokuzpınar köyünde yaşayan vatandaşlar evlerini taşıyorlar. Traktör ve kamyonlara yüklenen ev eşyalarını taşıyan vatandaşlar, köyde kalan işe yarar malzemeleri de taşımak için hummalı bir çalışma sürdürüyorlar. Tezek, saman ve kışlık yakacakların yanı sıra su altında kalacak olan evlerinin çatı saclarını, tahtaları ve taşlarını da taşıyan vatandaşlar ilginç görüntüler oluşturuyorlar.

Evini taşıyan Şemsettin Işıklı isimli vatandaş ise doğup büyüdüğü köyden çıkmanın üzüntüsünü yaşadığını belirterek, köydeki herkese istimlak parası ödenmediğini ve su tutulması sebebiyle nereye gideceklerine şaşırdıklarını söyledi. Köyde yaklaşık 120 hanenin mera ve hazine arazisi sorunu sebebiyle istimlak parasını halen alamadığını belirten Şemsettin Işıklı, “Su tutulduğu için mecburen köyden çıkmak zorundayız. Yoksa birkaç güne kadar sular altında kalacağız. Ben şu anda çevre köylere yerleşeceğim. Ama istimlak parası alamadığım için ne yapacağımı şaşırdım” dedi.

Musa Önel isimli vatandaş ise doğup büyüdüğü köyün tahliye edilmesi sebebiyle üzüntü yaşadıklarını söyleyerek, “Ben 52 yaşındayım. Bu köyde doğdum ve büyüdüm. Benim bütün anılarım bütün hatıralarım bu köyde. Anılarımız ve hatıralarımız da sular altında kalacak. Bunun için çok üzülüyorum” dedi.

Mezarları da Taşıyorlar

Muş’un en eski köylerinden biri olan Dokuzpınar köyünü boşaltan vatandaşlar, yakınlarına ait mezarları da sular altında bırakmamak için naklediyorlar. Dokuzpınar köyü mezarlığında yapılan kazılar sonucunda mezarlardan çıkarılan kemikler tabutlara bırakılıp başka mezarlıklara taşınıyor. Köylerinin sular altında kalacağını ve bu sebeple tahliye çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Mehmet Halit Ekinci isimli vatandaş, yakınlarına ait mezarları da taşıdıklarını söyledi. Yakınlarına ait mezarların baraj gölü altında kalarak kaybolmaması için taşıdıklarını belirten Ekinci, “Ben ninem ve dedeme ait olan mezarların su altında kalmaması için taşıyorum. Köy sular altında kaldıktan sonra buradaki mezarlar da tamamen kaybolacak. Bu sebeple ben dedem ve ninemin mezarını başka bir mezarlığa nakledeceğim” dedi.

Mezarları sular altında bırakmak istemediklerini söyleyen Dokuzpınar köylüleri, “Bazı vatandaşlar yakınlarına ait mezarları taşıyorlar, bazıları taşımıyorlar. Köy mezarlığında bulunan bazı mezarlar taşındı ve bazıları da taşınıyor” diye konuştular.

Dokuzpınar köyü muhtarı Ahmet Binici, köyü boşaltmaktan başka çarenin kalmadığını belirterek, “Köyümüz baraj suları altında kalıyor. Su tutma işlemi başladığı için köyümüz kısa sürede sular altında kalacak. Bizim köyümüz baraja en yakın köy olduğu için ilk olarak bizim köyümüz sular altında kalıyor. Köylüler tüm işe yarar eşyalarını taşıma işlemini sürdürüyorlar” diye konuştu.

 Topkan Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri