Bulanık ilçesi Dokuzpınar köyüne bağlı, 20 haneli, 160 nüfuslu Şeyh Mirze mezrasında, Alparslan 1 barajı için istimlak edilen arazilerin, istimlak bedelleri bugüne kadar ödenmedi. Yaklaşık 3 milyon YTL istimlak bedeli bulunan mezrada, senelerdir nişanlı çiftler bu yüzden evlenemiyorlar. Söz verilmesine rağmen, ödenmeyen istimlak bedellerinin kendilerini çok zor durumda bıraktığını söyleyen mezra sakinleri, bir an önce bu paranın ödenmesini istiyor.

İstimlak parasını alamayan Erhan Saatçi, “Benim l50 bin YTL istimlak param var. Ancak ben bu parayı henüz alamadım. İstimlak parasını alamadığım için düğün de yapamıyorum. Benim durumumda olan bir sürü genç var. Yaralı yılan gibi ne yapacağımızı bilemiyoruz. Mezradan hiçbir yere de gidemiyoruz. Sürekli mezradayız. Her yerden kısıtlama yapıyoruz ama, yine de çok zor duruma düşüyoruz.” dedi.

Menderes Saatçi ise “Benim de 80 bin YTL istimlak param var, ancak ben de herkes gibi bu parayı henüz almış değilim. 2 yıldır nişanlıyım, ancak düğün yapamıyorum. Burada bir düğün masrafı 30-35 bin YTL civarındadır. Ben istimlak paramı alamazsam, düğün de yapamam.” diye konuştu.

İstimlak bedellerini alamamaktan oldukça dertli olan Şevket Taylan da şunları söyledi; “Yaklaşık 10 yıldır büyük ümitlerle istimlak paralarımızın ödenmesini bekliyoruz. Ama bir türlü bu parayı alamadık. Bizim mezrayı her yıl su basar. Hayvanlarımız telef olur, biz insanlar canımızı zor kurtarırız. İstimlak paralarımızı alamadığımız için hiçbir yere de gidemiyoruz. Mezrada yaklaşık 100 kişinin istimlak parası var. Yaklaşık istimlak bedeli de 3 milyon YTL civarındadır. Biz tüm ümitlerimizi istimlak paralarına bağladık. Köyümüzde çok sayıdaki gençler, istimlak paraları ödenmediği için düğün yapamıyorlar” dedi.

3 yıldır nişanlı olan Mukaddes Saatçi ise “3 yıldır nişanlıyım. Bizim burada bu kadar uzun nişanlı kalınmaz. Ama istimlak paralarımız ödenmediği için düğün yapamadık. Benim durumumda olan çok sayıda genç ve nişanlı kız var. Hiç biri de evlenemiyor. Nişanlılık devresi uzadığında da bir sürü huzursuzluk çıkıyor. Artık istimlak paralarını ödeseler de biz de evlenebilsek” şeklinde konuştu. NULL