Bulanık’a bağlı Rüstemgedik beldesinde yapımına devam edilen sulama kanalları için DSİ Van Bölge Müdürlüğü ile belde sakinleri istimlak bedelinde anlaştılar. Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Rüstemgedik beldesinde, Devlet Su İşleri (DSİ) Van Şube Müdürlüğünce 1997 yılında yapımına başlanan ve yapımı halen devam eden sulama kanalarının istimlak bedel fiyatı 3 bin YTL olarak belirlendi.

Devlet Su İşleri (DSİ), Van Şube Müdürlüğünce, Rüstemgedik beldesinde 1997 yılında yapımına başlanan ve yapımı halen devam eden sulama kanalarının altında arazisi kalan vatandaşların paraları nihayet ödeniyor. Kamulaştırma Şube Müdürü Nail Güngör ile vatandaşlar arasında yapılan sıkı pazarlıklar sonucu dönümü 3 bin YTL’den anlaşmaya varıldı. Yaklaşık 200 dönüm arazilerin kanal altında kalacağını belirten vatandaşlardan Ahmet Danış, verilen fiyatın beklentilerinin çok altında olduğunu, mecburiyetlerinden dolayı böyle bir fiyatı kabullendiklerini dile getirdiler. Topraklarının çok verimli olduğunu belirten vatandaşlar “Bunun en az 4 bin YTL olması gerekirdi. Bize verilen fiyat gerçekten çok düşük. Bize doğru dürüst pazarlık payı bırakmadılar. Mahkemeye verecek olursak paralarımız en az iki yıl gecikir. Bunun yanında kanallar nedeniyle parçalanan topraklarımızda gereken randımanı alamıyoruz” dediler.

Kamulaştırma Şube Müdürü Nail Güngör ise yaptığı açıklamada kıymet takdir komisyonun belirlediği en yüksek birim fiyatının 3 bin YTL olduğunu, daha fazla verme imkanlarının olmadığını dile getirerek; “Size verdiğimiz fiyat gerçekten çok uygun. Kanalların gelmesiyle sizin diğer topraklarınız da değer kazanacaktır. Bu konuda sizin de bize yardımcı olmanız gerekir. Gerçekten çevreye verdiğimiz birim fiyatın üzerinden size topraklarınızın parasını ödüyoruz. Van’da bile bu değerde kimseye ödeme yapılmamıştır. Anlaşma tutanağını imzalayan vatandaşlar bir hafta içinde paralarını alacaklardır” dedi. Haber / Fotoğraf : Mikail Gökarslan

 NULL