Muş’un Bulanık ilçesinde Demokratik Toplum Partisi üyeleri, Ak Parti’ye ait olduğu iddia edilen kuru gıda torbalarının bulunduğu depoyu bastı. DTP suç duyurusunda bulunurken, polis tutanak tutup, şahitleri dinleyerek, olaya el koydu.

Savcılığa suç duyurusunda bulunan DTP’liler, daha sonra deponun bulunduğu eski sanayi çarşında basın açıklaması yaptılar. Buradan da partililer parti seçim bürosuna kadar yürüyüşe geçtiler. Sanayi sitesinde DTP Yönetimden Hüseyin Güneş’in okuduğu basın açıklamasında AKP’nin devletin tüm imkânlarını kullanarak, seçimlerde galip gelmek için bu tür yöntemlere başvurduğunu söyledi.

Güneş; “Yapılan tüm seçimler demokrasinin gereği eşit koşullarda yapılmalıdır. Ancak demokrasi kültürünün gelişmediği ve antidemokratik uygulamaların yaşandığı ve keyfiyetin hâkim olduğu ülkelerde ise mevcut iktidarlar kendi istikbal ve geleceklerini devam ettirmek için her yol ve yöntemi kendileri için mubah görmektedirler. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde de geçmiş dönemlerde olduğu gibi AKP hükümeti, devletin tüm imkânlarını kullanarak, seçimlerde galip gelmek üzere bu yöntemlere başvurmaktadır. 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan genel seçimlerde de yazın ortasında halkı kandırmak ve oylarını almak için kömür yardımı, gıda yardımı ve nakdi yardımlarda bulunuldu. Bu seçimlerde de basında takip ettiğimiz kadarıyla Tunceli ve Balıkesir illerinde beyaz eşya yardımı dâhil olmak üzere bir takım yardımda bulunmaktalar. AKP bu seçimleri kazanmak için her türlü imkânları kullanarak bu seçimlerde başarı sağlamak istemektedir. Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz sonucu önce insanları açlığa ve sefalete mahkûm edip, daha sonrasında açlıkla terbiye etmeye çalışmaktadır. Bu gün sabah saat: 08.00 civarında 200 adet gıda yardım paketi olarak hazırlanan yardım torbaları N.T adlı şahsın evinin deposuna boşaltılırken parti yöneticilerimiz tarafından tespit edilmiş ve tutanak düzenlenmiştir. Bu konuda Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur.”dedi.

Basın açıklamasından sonra parti seçim bürosuna kadar slogan atarak yürüyüşe geçen partililer, burada sesiz bir şekilde dağıldı.

 Topkan Haber Ajansı