Muş’un Bulanık ilçesinde yerel seçimlere katılacak sandık görevlilerine yönelik seminer düzenlendi.

Bulanık’ta 156 sandıkta gerçekleşecek seçimde sandık başkanları olarak görev alacak kamu çalışanlarına görevlerinin hatırlatıldığı bir bilgilendirme semineri verildi. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Özkan Yaldır’ın başkanlığında; Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda gerçekleşen seminerde, ilçede kurulacak sandıklarda görev alacak sandık başkanları hazır bulundu.

Seçimde uygulanacak hususlar ile ilgili sine vizyon gösterimi eşliğinde sunum yapan İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hâkim Özkan Yaldır, sandık başkanlarına yetki ve görevlerini hatırlatarak, görevlilere seçim gönü kanunlara uygun hareket etmelerini istedi. Hâkim Yaldır; “Seçim günü, milletimizin onuruna yakışır bir şekilde, kanunlara uygun davranacağınıza eminiz. Bölgemizde ve ilçemizde oy kullanma işlemi sabah 7 başlayacak ve 4’te sona erecektir. 29 Mart’a saatler 1 saat öne alınacak. Sizlerde o gün saatlerinizi öne almayı unutmayınız ki vaktinde görevinizin başında olasınız. Sandık kurulu 7 kişiden oluşmaktadır. Sandık kurulu 4 kişiden az olamaz, bu o bölgedeki seçimin iptali olur. Seçimlerde Belediye başkanlığı için mavi oy pusulası ve zarf, il genel meclis üyeliği için turuncu oy pusulası ve zarf, muhtarlıklarda mor zarf şeklinde vatandaş oy kullanacaktır. Okuma yazma bilmeyen seçmenler akrabalarından birisiyle oy kullanmayacak. Aynı zamanda sandık başkanları da bu kişilerle perde arkasına girip o kişiye yardım edemez. Ancak şahıs okuma yazma bilmediği için partinin ismini söylerse sandık başkanı pusulada kendisine o partiyi gösterebilir. Görme özürlü, felçli, eli olmayan kişilerde aileleri ile birlikte oy kullanabilirler. Fakat oy pusulası kesinlikle bulunduğu yerin dışına çıkarılmayacaktır. Seçim günü bulunduğunuz yerde benim sahip olduğum her türlü yetkiye sizler sahipsiniz” dedi.

TC kimlik numarasını doğrulama şartından vazgeçmediklerini vurgulayan Yaldır, seçmenlerin fotoğraflı bir kimlik belgesi ve nüfus kayıt örneğini birlikte göstererek oy kullanabileceğini söyledi. Yaldır; “Seçim günü sandık başkanına TC. Kimlik numarasını ibraz edemeyenlere oy kullandırılmayacak. Seçmenlerin üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfus kayıt örneğinin aslı ile birlikte üzerinde fotoğraf bulunan nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, ehliyet, pasaport, soğuk damgalı resmi kimlik kartlarından birini sandık kurulu başkanına vererek oy kullanabilecektir. Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir. Yeşil kart vb resmi kimlik yerine geçmeyen belgelerle oy kullanılamaz. Başka bir önemli nokta ise, bu seçimde, yapılan yasal değişikliğin ardından ilk kez parmaklar boyanmayacak” şeklinde konuştu.

 Topkan Haber Ajansı