Bulanık ilçesinde üreticilerin içinde bulunduğu sıkıntıların aşılması için alternatif ürün arayışında olan İlçe Tarım Müdürlüğü 3 ayrı bölgeye Kanola ekimi yaptılar. Toplam 12 dönüm alanda ekimi yapılan kanolanın başarılı sonuç vermesi halinde çiftçilere yeni bir umut kapısı olacağı belirtildi. Bulanık ve Şehit Tahir Köyünde toplam 12 dönüme ve üç ayrı bölgeye ekilen tohum sırasında, Bulanık Kaymakamı Fatih Aksoy, İlçe Tarım Müdürü Abdulhak Aydoğdu ve Ziraat Odası Başkanı Nevzat Taşdemir hazır bulundu.

Bulanık İlçe kaymakamı Fatih Aksoy yaptığı konuşmada, ilçede çiftçinin içinde bulunduğu sıkıntıların aşılması için alternatif olarak 12 dönümde deneme amaçlı kanola tohumunun ekildiğini belirterek, bu denemelerin başarıya ulaşılması halinde, kanola bitkisinin çiftçiler için iyi bir gelir kaynağı olabileceğini vurguladı. Kaymakam Aksoy; “Alternatif ürün yetiştiriciliği için üç ayrı yerde, üç çiftçimizle kanola ekim çalışmasını başlattık. Amacımız ilçemizde yetiştirilecek ürün çeşidini artırmak ve üreticilerimizi bu alana yönlendirerek gelirlerini artırmaktır. İnşallah bu deneme ekiminde beklediğimiz verimi alırız. Bu başarı sağlanırsa önümüzdeki yıllarda kanola bitkisinin yaygınlaşacağına inanıyorum. Bu da insanlara yeni bir ekmek kapısı olur. İlçemizin çok geniş ve verimli toprakları var bundan iyi faydalanmak gerekir” dedi.

Bulanık İlçe Tarım Müdürü Abdulhak Aydoğdu ise Bulanık’ın iklim ve toprak şartlarının kanola bitkisinin yetiştirilmesine uygun olduğunu belirterek, kanola bitkisinden elde edilen yağların birçok alanda kullandığını, bunun da bu bitkiye olan rağbetin artırdığını kaydederek; “İlçe Müdürlüğümüzce 2008 yılı başlatılan ‘Alternatif Ürün Yetiştiriciliği Projesi’ kapsamında; üç farklı yerde kanola bitkisinin yaygınlaşması için üç çiftçimizle demonstrasyon çalışması başlatılmıştır. Ülkemizde kolza ismi ile de bilinen kanola kışlık yazlık olmak üzere 2 fizyolojik döneme sahiptir. Danesinde yüzde 38-50 yağ ve yüzde 16–24 Protein bulunan önemli bir bitkidir. Kanola çeşitlerinden elde edilen yağlar besin değeri ve içeriği bakımından zengin olduğu için insan beslenmesinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra yağı alındıktan sonra kalan küspe çok değerli bir hayvan yemidir. Bu bitkinin pazar problemi bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda bölgemizde yazlık kanola tarımının uygun olduğu görülmüştür. Bu bitki kumlu ve hafif topraklar dışında hemen hemen her torakta yetişebilmektedir. Tohum olarak yöreye adaptasyonu uygun olan gladiator çeşidi seçildi. Bu çeşit kanola tohumun yüksek verimidir. Bu bitki yonca tohumu ile de ekilebilir. Bugün yapacağımız tohum ekiminde dekara 500 gram gelecek şekilde ayar yapıldı ve ekimle birlikte 20 kompoze gübre verilmektedir. Toplam 150 günde hasat olgunluğuna erişir” dedi.

Kanola ekimini tarlada kontrol eden Bulanık Kaymakamı Fatih Aksoy, bu çalışmanın başarılı olması için ürünün her aşamasının ilçe tarım müdürünün denetiminde olacağını belirtti.

 Topkan Haber Ajansı