Olurdere köylüleri DSİ ile Alparslan 1 Barajı için yapı istimlâk bedeli için fiyat konusunda anlaşmadı.

Devlet Su İşleri Van Bölge Müdürlüğü, Alparslan 1 Barajı için yapı istimlâk bedelini metrekaresini beton harman ev 195 TL, ahır için 123 TL ve yeniş yapılan yapılarda ise yüzde 45 kırım verdiği için Olurdere köylüleri anlaşmaya yanaşmadı. Uzun pazarlıkların sonucu fiyat konusunda anlaşamayan köylüler, mahkemeye gideceklerini belirttiler.

Olurdere Köyü Muhtarı Maşallah Hasdemir bugüne kadar paralarının ödenmediği için mağdur olduklarını ve bugün için de verilen fiyatın daha önce Okçular, Hoşgeldi köylerine ödenen miktarın çok altında olduğunu söyledi. Muhtar; “Sular köyümüzün sınırına kadar dayandı. Vatandaşlarımız mağdur. DSİ Van Bölge Müdürlüğü’nün yapılarımız için bize verdikleri fiyatları köylü olarak kabul etmeme kararı aldık. Bu fiyatların çok çok üstünde daha önce Okçular ve Hoşgeldi köylerine ödendi. Fiyatın artması gerekirken daha da düşürdüler. Bir heyet gelsin incelemelerde bulunsun gerçek bilirkişiler bir fiyat çıkarsın. Yoksa zorla, dayatmayla, ‘bak su köyünüze girdi bunu kabul edin ve çıkın’ demek hiçbir mantığa uymuyor. Pazarlığın köyümüze su geldiği bir dönemde yapılması düşündürücü. Mahkemeler uzun sürebilir ve paralarımızı geç alabiliriz. O zaman mağduriyetlerimiz daha da artacaktır. Kimi evlere metrekaresini 80 TL bile diyorlar. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bu insanların emeğinin bedeli olmamalı. Bırakın emeği sulara gömecekleri geçmişlerinin bile bedeli olamaz. Önümüzde iki alternatif var. Ya DSİ makul bir fiyat bize verir anlaşırız, ya da hakkımızı mahkeme yolu ile ararız. Hakkımız ne ise sonuna kadar savunacağız” dedi.

Verilen fiyatın makul bir fiyat olduğunu belirten DSİ yetkilileri ise, verilen fiyatların evlerin durumuna göre değiştiğini söylediler. Yetkililer; “Bizim amacımız vatandaşımızı mağdur etmek değil. Vatandaşlara makul bir fiyatla geldiğimizi düşünüyoruz, ama vatandaşlar teklifimizi kabul etmediler. Her yapının birim fiyatı farklı. Beton harman evin başka, bir ahırın başka ve yeni yapıların başka bir fiyatı var. Bu fiyatlar belirlenirken bilirkişilerin raporları ve görüşleri göz önüne alınarak belirtilmiştir. Biz devletin de çıkarlarını düşünmek zorundayız. Zaten belirlenen fiyatın dışında da bir fiyat belirlemeye yetkili değiliz” diye konuştular.

 Muş`un Sesi Gazetesi