Skip to main content

Yüz yıllık bayram geleneği devam ediyor

Muş Haber Fotoğrafı

    Muş´ta bulunan Zaza aşiretinden yaklaşık 350 kişi, asırlık geleneklerini Muş´un Hürriyet mahallesinde sürdürüyor.

Bingöl ili ve çevresinden 60 yıl önce Muş´a gelerek yerleşen ve Zaza aşireti adı verilen aşiret mensupları asırlık geleneklerini şimdi Muş´ta sürdürüyorlar. Her bayramda Hürriyet Mahallesindeki Nur Camii´nde bayram namazını kıldıktan sonra caminin altında bulunan ve taziye yeri olarak kullanılan salonda sabah yemeklerini yiyip daha sonra bayramlaşan vatandaşlar, bu yılda geleneği bozmadılar.

Yaşları 7 ila 70 arasında değişen aşiret üyeleri kahvaltıdan sonra tek sıraya girerek birbirleri ile bayramlaştı. Ardından ise geleneksel bayram yemeğine geçildi. Herkesin evinde pişirip getirdiği ve ortak sofrada paylaştığı yemekler arasında meşhur hevrek, Muş köftesi gibi yemeklerin yanı sıra çeşitli tatlılar da bulunuyor.   100 Yıldır Devam Ediyor Zaza aşiretinde asırlık geleneği sürdürdüklerini söyleyen Bahri Yüce, Muş´a Bingöl´den gelip yerleşen Zazaların her bayram geleneklerini tekrarladıkların, bundan sonraki nesillerinde bu geleneği sürdüreceklerini söyledi. Yüce, bu mirası baba dedelerden aldıklarını ve çocuklarına devir edeceklerini dile getirdi. Yüce konuşmasında: Bingöl´de yaşatılan bu geleneği bizlerde Muş´ta sürdürüyoruz. Tam 100 yıldır bu gelenek aynı heyecanla devam ediyor. Dedelerimizden bize miras kalan bu geleneği biz de çocuklarımıza bırakacağız ifadelerini kullandı.  

Barış ve Huzur Temennisinde Bulundular Yemek çıkışında görüşlerini aldığımız vatandaşların ortak temennisi İslam coğrafyasında yaşanan olayların son bulması oldu. Son olarak kutsal topraklarda meydana gelen saldırıların kendilerini derinden üzdüğünü belirten vatandaşlar, yaşananların İslamiyet ile hiçbir bağlantısı bulunmadığını belirterek her türlü terör eylemine karşı olduklarını vurguladılar.

Ekrem Öylek isimli vatandaş ise bayramın tüm İslam âlemine mübarek olmasını dileyerek Müslümanlar arasındaki gözyaşının dinmesini temenni ettiklerini vurguladı. Öylek konuşmasında şunları söyledi: Bayramlar birlik, beraberlik ve kardeşlik günüdür. Tam bir asırdır sürdürdüğümüz bu gelenek akrabaların birbirlerine kenetlenmesine neden oluyor. Akraba ilişkileri her zaman sıcak tutuluyor.

Ne olursa olsun herkes bayramda mutlaka burada olmalı. Mahmut Yüce ise Zazalar arasındaki bayramlardaki birlik ve beraberliğin tüm İslam âleminde olmasını belirterek bayram yemeğinin bir arada yenilmesinin insanları kaynaştıracağını ve kardeşliği pekiştireceğini söyledi.  

Bin Kişi Bayram Yemeği Yiyor Muhittin Aytunç, 60 yıl önce Bingöl´den gelip Hürriyet mahallesine yerleştirdiklerini belirterek: Zazalar olarak bir asırdan beri her Ramazan ve Kurban bayramlarında camide bayram namazının kılınmasından sonra bir yerde toplanıp meşhur Hevrek denilen yemekten yiyoruz. Hevrek denilen bir çeşit börektir ve içinde peynir, kavurma, çökelek karışımı bulunur. Bunun yanında her evde pişirilen çeşitli yemek ve tatlılar getirilerek toplu olarak yeniyor. Bu gelenek bir asırdan beri sürüyor.

Muş´ta Hürriyet Mahallesinde gün boyunca yaklaşık bin kişi bayram yemeği yiyor. Bu geleneği gelecek nesillere aktarmanın çabası içindeyiz. Hürriyet Mahallesinde hemen hemen her evde yapılan çeşitli yemek, tatlılar sabahın erken saatinde getirilerek Bayram namazına müteakip yemeklerin ardından evler gezilerek bayramlaşılır. Bu bayram havanın güzel olmasından da yararlanan vatandaşlar evlerinin önünde bayramlaştılar şeklinde konuştu.

Zazaların bu geleneğinin sürdürüldüğünü belirten Yahya Koç da: Biz bu geleneğimizden çok memnun ve mutluyuz, hiç olmazsa yılda iki kez bir araya gelme ve sohbet etme imkânını buluyoruz dedi. Mahalledeki bayramlaşmada en dikkat çeken ikram edilen şeker ve çikolataları alan yaşlısından, gencine kadar herkesin bunları elindeki poşete doldurması oldu.

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri