1993 yılında yaşanan terör olayları nedeni ile boşaltmak zorunda kaldıkları köylerine 17 yıl aradan sonra gelen Besra Sakçı, yeniden mahsul ekip biçecek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Büyük bir heyecan ile ilerlemiş yaşına rağmen tarlada çalışan, çapa yapan 77 yaşındaki Besra Sakçı, ömrünün geriye kalan kısmını köyde geçirmek istediğini belirtiyor.

Felçli olan eşi ile birlikte yeniden köye yerleştiklerini belirten Sakçı, “1993 yılında köyümüzü boşaltmak zorunda kaldık. Şimdi, tekrar eskisi gibi köyümüzde yaşamaya karar verdik. Ailemize ait olan arazilerde mahsul yetiştirerek, geçimimizi sağlamaya çalışacağız. Ben de torunlarım ile birlikte tarlada çapa yaparak onlara katkıda bulunmak istiyorum. Doğup büyüdüğümüz topraklara yeniden yerleşmek bizleri çok mutlu etti. Ömrümün sonuna kadar burada yaşamak istiyorum” dedi.

İlerlemiş yaşına ve kavurucu sıcağa rağmen, tarlada torunları ile birlikte çalışan Besra Sakçı, su yetersizliğinden dert yandı. Yeterli derecede su bulunmadığını ve bu nedenle devletin kendilerine yardım etmesi gerektiğini ifade eden Sakçı, “yıllar sonra gelebildiğimiz topraklarımızda, eski günlerdeki ürün yetiştirmek ve burada yaşamak istiyoruz. Devletin bize katkı sağlamasını bekliyoruz” dedi.

Tıpkı Besra Sakçı gibi Yörecik Köyünden göç etmek zorunda herkesin aslında geri dönmek istediğini dile getiren Köy Muhtarı Mehmet Nazım Sakçı ise “burada doğup, belli bir yaşa kadar burada yaşamını sürdüren herkes, terk etmek zorunda kaldıkları köylerine dönmek istiyorlar. Burası onların doğup büyüdükleri topraklar, Besra nine gibi köyüne dönmek isteyen yüzlerce insan var” dedi.
 Muş`un Sesi Gazetesi