Muş’ta yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte kırsal kesimde hayvancılık yapan ailelerin çocuklarının büyük bir kısmı okuldan artan zamanlarını çobanlık yaparak geçirirken, bazı çocukların ise okullar tatil olmadan okulu bırakıp çobanlık yaptıkları bildirildi.

Muş’ta yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte çok sayıda çocuk çobanlık yapmaya başladı. Kış mevsiminde hayvanların dışarıya salınmaması sebebiyle hayvanlara bakmak zorunda kalmadıkları için okula gidebilen çocuklar, yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte dışarıya salınan hayvanlara çobanlık yapmak zorunda kalıyorlar. Yaşları 9 ile 16 arasında değişen ve tamamı ilköğretim okulu öğrencisi çağında bulunan çocuklar, yaşıtları gibi ders çalışmak yerine çobanlık yapıyorlar.

Kış mevsiminde okula gittiğini ve yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte hayvanları otlatmaya götürdüğünü söyleyen Semra Çalışkan isimli öğrenci, “Kış mevsiminde hayvanlar içeride olduğu için bizim hayvanlara bakmamıza gerek kalmıyor. Ancak yaz mevsiminde hayvanlar dışarıya salınınca mecburen birisinin hayvanlara çobanlık yapması gerekiyor. Bunun içinde ben okulumdan arta kalan zamanlarda hayvanları otlatmaya götürüyorum” dedi.

Nizamettin Sevgi isimli çocuk ise beşinci sınıfı bitirdikten sonra okula devam etmediğini ve yaz mevsiminde hayvanlara çobanlık ettiğini belirterek, “Kış mevsiminde çok iş olmuyor ama yaz mevsiminde hayvanları ben otlatıyorum. Okul okumadım ama imkanım olsaydı okumayı çok isterdim” şeklinde konuştu. Sevgi, bulundukları köylerde geçim kaynağının hayvancılık olduğunu belirterek, “Hayvanları otlatarak ailelerimize yardımda bulunuyoruz. Anne ve balarımız ile ağabeylerimiz tarlada çalışıyorlar, bizler de hayvanları güderek ailelerimizin işlerinin bir kısmını yapıyoruz” diye konuştular
 Topkan Haber Ajansı