Skip to main content

Yaylacılar dönüş yolunda

Muş Haber Fotoğrafı

Yaz mevsimini hayvanlarıyla Muş’taki yaylalarda geçiren göçerlerin dönüş yolculuğu sürüyor. İlkbahar mevsiminde kentin çeşitli bölgelerinde yaylara çıkan vatandaşlar geri dönüş için hazırlıklarına başladı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin çeşitli vilayetlerinden gelip ilimizde yayla kiralayarak hayvancılık yapan vatandaşlar kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte geri dönüyorlar. Hava sıcaklıklarının iyice azaldığını belirten yaylacılar, kış mevsimin artık yaklaştığını ve yüksek bölgelerde kar yağışının bile olduğunu söylediler.

Mayıs ayında Batmandan gelerek Muşta yayla kiralayan Yakup Bozkurt isimli yaylacı Güneydoğu Anadolu Bölgesi yazın çok sıcak olduğu için biz koyun sahipleri olarak koyunlarımızın hasta olmaması için genelde Doğu Anadolu Bölgesinde Muş, Erzurum, Ağrı ve Kars gibi serin yaylaları yaklaşık 4-5 aylığına kiralayarak koyunlarımızı bu bölgelere getirip otlatıyoruz dedi.

Kışın Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki sıcakların çok yoğun olması ve hayvanların sıcaktan telef olmaması için genelde bu bölgeleri tercih ettiklerini kaydeden Bozkurt, hayvanlarımız bu bölgelerin serin havasına alıştığı için gelmek zorunda kalıyoruz dedi.

Yaylacılar, zengin bitki örtüsü ile bilinen Muş yaylalarının baharın gelmesi ile birlikte hayvancılık ile uğraşan vatandaşların akınına uğradığını söylediler. Geçimlerini hayvancılık yaparak sağlayan vatandaşların yaylaları şenlendirdiğini kaydeden yaylacılar, bol yeşili ve zengin bitki örtüsü ile bilinen Muş yaylaları, her yıl olduğu gibi bu yılda sürü sahiplerinin akınına uğradığını kaydettiler.

Yaylacılar, İlkbaharla birlikte Kozma, Şerafettin, Karaçavuş dağları ve Şen yayla bölgeleri hayvancılıkla uğraşan vatandaşların akınına uğruyor. Uzun geçen kış mevsiminin ardından yaylalara çıkarılan sürülerle yaylalar yeniden şenleniyor.

Geçimlerini hayvancılık yaparak sağlayan köylüler traktörlerle yaptıkları zorlu yolculuktan sonra yaylalara yeniden çıkmanın sevincini yaşıyorlar. Kış mevsimi öncesi yaylacılar üzüntülü de olsa geri dönmek zorundadırlar dedi.

Yaylalardan ayrılmanın üzüntüsünü yaşadıklarını belirten yaylacılar, hayvanların yaylalarda zengin bitki örtüsü ile daha iyi beslendiğini, ilkbaharın gelmesini dört gözle beklediklerini söylediler.

Uzun süren kış mevsiminden dolayı hayvanlarını ahırlardan çıkaramadıklarını söyleyen sürü sahipleri, Kış mevsimi oldukça uzun sürüyor. Bu süre içerisinde içeride kalan hayvanlara stoklardan, masraf yapmak zorunda kalıyoruz. Ama ilkbaharla birlikte hayvanlar doğaya kavuşuyor. Yaylara çıkılmaması halinde hayvancılık tamamen yok olur. Yaylalar hayvancılık açısından oldukça önemlidir. Yaylada iki veya üç ay kaldıktan sonra tekrar köye iniyoruz dediler.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri