Yağcılar Beldesinin isim değiştirmesinden sonra belde halkı Nüfus Müdürlüğünde kimlik değişikliği yapmaya başladı. Beldede ki 3 bin 500 vatandaş kimliklerini yeniden çıkaracak.

Yeşilova olarak isim değişikliği yapılan Yağcılar Beldesi’nde yaşayan vatandaşlar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne müracaat ederek nüfus cüzdanlarını yeniliyorlar.

Muş’ta ismi değiştirilen Yağcılar beldesindeki vatandaşlar, isim değişikliği kararının resmi gazetede yayınlanmasının ardından nüfus cüzdanlarını değiştirmek için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne akın ediyorlar.

Muş’a 27 kilometre mesafede bulunan 3 bin 500 nüfuslu Yağcılar beldesinin isminin Yeşilova olarak değiştirilmesi kararı yürürlüğe girdi. Belde belediye meclisinin aldığı kararı Muş Valiliği İl İdare Kurulu ile İçişleri Bakanlığı’nın onaylamasının ardından gerçekleştirilen isim değişikliği vatandaşlar arasında büyük bir sevinçle karşılanmıştı. Yeşilova olarak değiştirilen belde isminin nüfus cüzdanlarına işlenmesi için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne akın eden vatandaşlar, ‘Yağcılar’ kelimesinin nüfus cüzdanlarından çıkarılması için yeni nüfus cüzdanı çıkardıklarını söylediler.

Kararın ilgili kurumlara tebliğ edilmesinin ardından tarım sezonu olmasına rağmen her gün guruplar halinde nüfus cüzdanlarını değiştirmek için Muş’a gelen vatandaşlar, “Yağcılar isminin beldemize nereden esinlenerek bırakıldığını hiç kimse bilmiyor. Adımız yağcıya çıkmıştı. Bu sebeple yapılan isim değişikliğinden oldukça memnunuz. İsim değişikliğinin ardından hemen yeni nüfus cüzdanı çakırdık” diye konuştular.

Beldelerinin isminin değiştirilmesinden ötürü büyük bir mutluluk yaşadıklarını söyleyen Yeşilova Belediye Başkanı Nazım Bakış, “Uzun süreden beri isim değişikliği için belde halkımızla birlikte başlattığımız girişimlerin olumlu olarak sonuçlanması herkesi mutlu etmiştir. Şu anda beldemizin adı Yeşilova olarak resmen değiştirilmiştir. Resmi araçlarımız başta olmak üzere tüm levhalarımıza Yeşilova olarak yazısını yazdık. Vatandaşlarımız iş zamanı olmasına rağmen her gün gruplar halinde gelip Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğü’ne müracaat ederek kimliklerindeki ‘Yağcılar’ kelimesi yerine ‘Yeşilova’ olarak kimliklerini değiştirmeye başladılar. Beldemizde 3 bin 500 kişi kimliğini değiştirerek Nüfus Müdürlüğüne yaklaşık 10 bin YTL girdi sağlamış olacak. Bunun yanında birçok şey değişeceği için Belediyemize yaklaşık 20 bin YTL bir zarar ortaya çıkacak. Ancak biz maddi yönü düşünmüyoruz. Önemli olan beldemizin isim değişikliğidir. Halkımızın içinde bir rahatlama meydana gelmiştir. Kimlik değiştirmek için Muş’a gelen vatandaşımızdan vatandaşımıza Belediye Belediyemize ait otobüsü görevlendirerek kendirinden yol ücreti alınmayacak ve beldede yaşayan tüm vatandaşlarımız kimliklerini kısa sürede değiştirmiş olacaktır” dedi.

Yağcılar isminin Yeşilova olarak değiştirilmesinin ardında her gün 15- 20 vatandaşın kimliğini değiştirmek istediğini belirten İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü yetkilileri, kendilerine yardımcı olmak için yoğun bir çalışma içerisine girdiklerini söylediler.

 Muşun Sesi Gazetesi