Muratpaşa Mahallesi’nde ikamet eden dar gelirli ailelerin çocukları 23 Nisan Bayramı dolayısıyla okulların tatil olmasını da fırsat bilerek iş hayatına atıldılar. Fakirliğin her geçen gün arttığı kentte minikler aile bütçelerine katkıda bulunmak için kendi bayramlarında bile çalıştılar.

Akranları 23 Nisan Bayramını coşkuyla yaşarken Muş’taki minikler okul harçlıklarını çıkarmanın ve aile bütçesine katkıda bulunmanın mücadelesini veriyordu. Çocuk bayramına olan özlemleri gözlerinden okunan çocuklar, sabahın erken saatlerinden itibaren para kazanmak için ayakkabı boyacılığına başladıklarını söylediler.

Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu öğrencileri 23 Nisan Bayramı dolayısıyla okulların tatil edildiğini ve bu nedenle ayakkabı boyacılığı yaptıklarını ifade ederek, “havaların ısınmasıyla birlikte ayakkabı boyacılığına başladık. Genelde hafta sonlarında boyacılık yapıyoruz. Ama bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle okullar tatil edildiği para kazanmak için sabahın erken saatlerinden itibaren boyacılık yapmaya başladık. Maddi durumumuz iyi olmadığı için çalışarak aile bütçesine katkıda bulunuyoruz. 23 Nisan Bayramında arkadaşlarımız eğlenerek bayramın tadını çıkarırken biz çalışarak bayramı geçiriyoruz” diye konuştular.

 Şark Telgraf Gazetesi