Kutup soğuklarının hüküm sürdüğü Muş’ta hava sıcaklığının eksi 25 dereceyi göstermesi yaşamı olumsuz etkiledi. Termometrelerin dün gece eksi 25’i gösterdiği kentte, sürücüler mazot depoları donan araçlarını çalıştırılamadı. Sabah işe gitmek için araçlarının başına gelen birçok sürücü, aşırı soğuklar nedeni ile araçlarını çalıştıramadı.
Tekel Caddesi üzerinde bulunan evinin önüne gece aracını park eden Fırat Yeşil isimli vatandaş, sabah işe gitmek için aracının başına geldiğinde kendisini bir sürpriz bekliyordu. Eksi 25 derece olan soğuklar nedeni ile aracının mazot deposu donan Yeşil, aracını çalıştırabilmek için yoğun çaba sarf etti. Tüm uğraşlara rağmen aracı çalıştırmayı başaramayan Yeşil, arkadaşlarından yardım isteyerek, aracı takviye etti. Bu çabaları da sonuçsuz kalan Yeşil ve arkadaşları, aracı çekerek Ceylan Plaza İş Merkezine ait kapalı otogara götürdüler. Aracın deposunun burada ısınmasını bekleyen Yeşil, bir saatlik uğraşın sonunda aracını çalıştırmayı başardı. Bundan sonra geceleri aracını ısıtmak için uykusundan olacağını belirten Yeşil; “herkesin malumu kış memleketinde yaşıyoruz, geceleri hava soğukluğu -20 ile -30 derece arasında değişiyor. Geceleri uyanıp aracımı çalıştırarak ısıtmadığım için bugün 1 saat uğraştım. Tekrar uğraşmamak için geceleri uyanıp aracımı ısıtılacağım” diye konuştu.
Meteoroloji Bölge Müdürlüğü kar yağışının beklenmediği bölgede soğuk havaların etkili olduğunu bildirirken halkı uyardı. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün verdiği bilgilere göre, bölgede gecenin en düşük sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere, Muş’ta 25, Ağrı’da 25, Ardahan’da 13, Kars’ta 22, Bingöl 13 ve Erzurum’da 27 derece olarak ölçüldü.
Soğuk havaların hastalıkları tetikleyici olduğunu belirten doktorlar ise, özellikle yaşlı ve çocuklar ile kalp, astım ve diyabet gibi sağlık sorunları olanların havanın çok soğuk olduğu günlerde zorunlu kalmadıkça sokağa çıkmaması gerektiğini söyledi. Uzmanlar, son günlerde artan soğuklarla birlikte hasta sayısında da her geçen gün artış olduğu belirtti.
 Muşun Sesi Gazetesi