Skip to main content

Soğuk dilencilere işlemiyor

Muş Haber Fotoğrafı

Sayılarında her geçen gün artış olan dilenciler vatandaşları canından bezdirdi.

Soğuk havaya aldırmadan gün boyu kentin dört bir tarafından dilenen, kaldırımları işgal eden dilenciler vatandaşların tepkisine neden oluyor. Kentte her geçen gün şiddetini arttıran soğuk havalar dilencileri etkilemiyor. Kaldırım taşlarında oturarak dilencilik yapanlar görenleri şaşırtıyor.

Hava sıcaklığının gece eksi 15 dereceye, gündüz eksi 5 dereceye kadar düşmesi dilencileri etkilemiyor. Sokaklarda, alış veriş merkezlerinde dolaşan dilenciler vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Özellikle bayan dilencilerin soğuk havaya aldırmadan kaldırım taşlarında oturarak dilenmesine şaşıran vatandaşlar, “soğuktan dışarıya çıkacak cesaretimiz yok. Ama dilenciler soğuklara aldırmadan gün boyu kaldırımlarda oturarak dileniyorlar” diyerek şaşkınlıklarını dile getirdiler.

Belediye Zabıta ekiplerinin sıkı denetimlerine rağmen kentte cirit atan dilenciler şehri mesken tuttu. Kenti adeta parselleyen dilenciler, başta Devlet Hastanesi, iş merkezleri gibi vatandaşların yoğun olduğu bölgelerde dilenerek geçimlerini sürdürmeye çalışıyorlar. Hava sıcaklıklarının iyice azalmasına aldırmayan dilenciler, dondurucu soğuklara rağmen kaldırımlarda dilenmeye devam ediyorlar.

Başta büyük kentler olmak üzere hemen hemen her kentin caddelerini, cami önlerini istila eden dilenciler, Muş’u da kontrol altına aldılar. İstasyon caddesinin kaldırımları dilencilerle doldu. Her adımda bir dilenci, önüne açtığı mendille para istemeyi sürdürüyor.

Türkiye’nin her şeyi ile en geri kalmış vilayeti olan ilimiz dilencilerin kontrolü altında. Adım başı dilenciler ile karşılaşan vatandaşlar, buna köklü çözüm bulunmasını istiyor. Ana ve ara sokaklarda boy gösteren dilenciler, ev ve işyerlerini de sık sık rahatsız ederek, özellikle esnafın iş yaşamını engelliyorlar.

Dilencilerin her geçen gün çoğaldığını ancak gerçek fakirin kim olduğunu ayırt etmekte zorlandıklarını belirten vatandaşlar, çoğu il dışından gelen bayan ve çocuk dilencilerden artık bıktıklarını söylediler. Vatandaşların yoğun şikayetleri üzerine başlatılan operasyon kapsamında aralıklarla toplatılan dilenciler önce belediyenin bodrum katına daha sonra araçlarla il dışına gönderilmesine rağmen bu durum kalıcı bir çözüm getirmedi.

Özellikle iş hanları ve alış veriş merkezlerinde onlarca dilenci ile karşı karşıya kalan vatandaşlar, “bunlar şehri istila etti. Her yeri parsellemişler” demekten kendilerini alamıyorlar. Çevre illerden Muş’a gelerek dilenen ve dilenciliği meslek haline getiren çoğunluğunu bayanların oluşturduğu dilencilere tepki gösteren esnaflar, yetkililerin çözüm bulması gerektiğini söylüyorlar.

Dilencilerin en dikkat çekici yönlerinden biriside büyük çoğunluğunun il dışından gelmiş olmaları. Edinilen bilgilere göre, bunlar ekip halinde çalışıyorlar ve belli aylarda gruplar halinde değişik illere gidip il merkezlerinin biraz uzağında çadır kuruyorlar. Sabah saatlerinden itibaren kente dağılan dilencilerin çoğunluğunun durumu da gayet iyi. Yani bilgiler bu kişilerin dilenciliği meslek edindikleri ve organize çalıştıkları yönünde. Bir hafta süre ile yapılan araştırmalarda dilencilerin Tatvan, Van, Güroymak, Bitlis gibi yerleşim merkezlerinden geldiklerini ortaya çıkardı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Necmettin Dede, Muş’un bir hayli fakir ve yoksul insanları barındırdığını, bunun üstüne çevre illerden gelen dilencilerin ayrı bir yük olduğunu belirterek, “biz onları devamlı olarak toplayarak şehir dışına göndereceğiz, onlar da gelmeye devam edecek. Onları ilden uzaklaştırmak için başlattığımız bu çalışmaları sonuna kadar sürdüreceğiz. Onlar pes edecek, biz etmeyeceğiz” dedi.

Dilencileri her seferinde toplayıp il dışına götürdüklerini ve bunlarla uğraşmanın güç olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Necmettin Dede, “Esnafların ve vatandaşların bu konuda yoğun şikayetleri var. Cadde ve sokaklarda dilenci sayısının arttığı aşikardır. Zabıtalarımız ile kentteki dilencileri toplayıp araçlar ile il dışına götürüyoruz. Onlar ikinci gün tekrar geliyorlar. Onlar gelmeye biz onları götürmeye devam edeceğiz. Burada esnafın, vatandaşın huzurunu kaçırıyorlar. Benim memleketimdeki fakir açlıktan kırılma noktasına gelmiş. Kaldı ki biz çevre illerdeki dilencileri mi doyuralım. Biz fakirimize bakamıyoruz. Karınlarını doyuramıyoruz. Bunlar her gün civar illerden kente geliyorlar. Onlara fırsat vermeyeceğiz. Geldikleri gibi göndermeye devam edeceğiz” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri