Skip to main content

Ramazan´da zorlu patos mesaisi

Muş Haber Fotoğrafı

      İlimizde yaz sıcaklıklarının bastırmasıyla gölgede bile sıcak hava kendini hissettirirken çiftçiler patosa başladı.

Ramazan ayı dolayısıyla oruç olan çiftçiler, sabah 9 civarında başladıkları mesailerini akşam iftar vaktine kadar sürdürüyorlar. Bazen tarlada iftar yapan ve sonrasında da bir süre daha çalışan çiftçiler, kısa süren tarım sezonunu en iyi şekilde değerlendirip ot toplama işlerini bitirmeye çalışıyorlar. Kış için ot hazırlığı yapan çiftçiler, ne kadar zor olsa da işlerini bir an önce tamamlamak için oruç ve sıcak havaya rağmen neredeyse dinlenmeden çalışıyorlar.  

Hayvanlarımıza Kışlık Yem Stoku Yapmak Zorundayız Hasköy İlçesi Otaç Köyü´nde patos yapan Fatih Uras, hayvanların kışlık ot ihtiyacını tedarik etmek için Ramazan ayı ve sıcak havada çalışmak zorunda olduklarını söyledi.

Bir yandan da toz nedeniyle çok zorlandıklarını kaydeden Uras konuşmasında: Köyde geçimini hayvancılıkla sağlayan vatandaşlar, hayvanlarına kışlık yem hazırlamak için tarladan biçtikleri otları patosa veriyor. İşlerimiz çok zor olmasına karşın hayvanlarımıza kışlık yem stoku yapmak zorundayız. Çünkü kışın saman fiyatları yükseliyor. Aksi halde kışın hayvanlarımıza yem bulmak zor olacak. Bu açıdan şartlar ne olursa olsun çalışmak zorundayız dedi.  

İşler Çok Yoğun Olduğundan Dinlenemiyoruz Hayvanlarının ihtiyacını karşılayacak saman için tüm zorluklara rağmen çalışmak zorunda olduklarını dile getiren Mehmet Songül: 35 derece sıcağın altında patos işi yapıyoruz. Sabah saat 9´da başlıyor akşam iftara kadar oruçlu çalışıyoruz. Zor oluyoruz ancak kendi imkanlarımıza göre traktör aldık. Çok zor tabi oruç ayında sıcağın altında çalışmak. Yorulduğumuz zamanda işler çok yoğun olduğundan dinlenemiyoruz şeklinde konuştu. Traktörlerinin özellikle tozdan etkilendiğini ve bunun için bir yandan traktörlerin bakımını yaptıklarını da ifade eden Songül: Traktör 35 derece sıcaklıkta hararet yapıyor. Bizde havayla radyatörü ve filtreyi temizliyoruz ki hararet yapmasın.

Bunu sürekli yapıyoruz ancak bu sayede traktör daha rahat çalışıyor ve hararet yapmıyor. Bir de traktörü tozdan korumak için koruyucu malzeme veya naylonla kaplıyoruz ifadelerini kullandı. Erdem Gül adlı çiftçi ise: Muş Ovası´nda şimdi patos yapma, ot toplama zamanıdır. Sıcak hava ve toz duman içindeyiz. Sabah 9´da başlıyoruz geceye kadar. Durmadan çalışıyoruz. Ramazan ayındayız gerçekten çok zor oluyor ama bizim çalışma zamanımız olduğu için durmadan patosu bitirmemiz lazım bir an önce diye konuştu.  

Aileleri Yorulmasın Diye Çalışıyorlar Patos işinde sadece büyükler değil okulları tatil olduğu için boşta olan çocuklar da çalışıyor. Yaşıtları tatillerini eğlenip gezerek değerlendirirken patos yapıp ailelerine yardım etmek için her gün sabah 9´da çalışmaya başlayan çocuklar, özellikle anne ve babaları oruç olduğu için onların yorulmasını istemediklerinden çalıştıklarını ifade ettiler. Ailelerine yardım etmek için her gün patosa gediklerini ifade eden yatılı bölge okulunda okuyan Hamza Uras: Biz yazları ailemize yardımcı olmak için tarlada çalışıyoruz. Bizim yaşıtlarımız Akdeniz, Antalya´da biz burada ailemize yardımcı oluyor ve çalışıyoruz. Tatilimizin bir kısmını tarlalarda diğer kısmını dağ köyde geçiriyoruz dedi.

Kardeşiyle birlikte sabah erkenden kalkıp patosa yardım eden Mehmet Uras ise: Biz yazları burada ailelerime yardım etmek için çalışıyoruz. Anne ve babalarımız oruçlu. Onları buraya getirmemek için biz gelip çalışıyoruz. Onlara yardım ediyoruz. Bütün çocuklar tatilde eğlenirken biz burada ailelerimize yardım ediyoruz şeklinde konuştu. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri