Milli Eğitim Bakanlığı’nca Turkcel’in ana sponsorluğunda yürütülen “Gönül Köprüsü Projesi” kapsamında Muş’tan gidecek yaklaşık bin 400 öğrenciden 360 kişilik ilk kafile bugün Trabzon’a uğurlandı.

100 bin öğrenci için Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı ve Turkcell’in de destek verdiği gönül köprüsü projesine daha önce Muş’tan dışarı illere gitmeyen öğrenciler gönderildi.

Sivil toplum kuruluşlarının öncülük ettiği doğu-batı kardeşlik kaynaşması çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın da gerçekleştirdiği proje ile 100 bin öğrenci için tatil şansı doğdu.

Muş’un Bulanık, Malazgirt, Varto, Korkut ve Hasköy ilçelerindeki lise düzeyindeki okullardan seçilen 360 kişilik ilk grup Trabzon’daki öğrenciler ile arkadaşlık kurup gelecek yıl onları da Muş’a davet edecek.

Proje kapsamında Muş’tan 8 otobüs ile hareket eden 360 öğrenci, 24 idareci ve öğretmen beş gün boyunca Trabzon’un tarihi turistik yerlerini gezecek.

Öğrencilerden kimileri tarla işlerinden kurtulduğu için sevinirken kimileri de ilk defa Muş’un dışına çıkacakları için büyük mutluluk yaşadı.

Projenin önemli olduğunun altını çizen Vali Erdoğan Bektaş, dört gurup halinde bin 400’e yakın öğrenciyi Trabzon’a 1 haftalığına gönderdiklerini ifade etti. Gönül köprüsü projesinin daha öncede gönüllü sivil toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirildiğini hatırlatan Bektaş, “Önceleri bir kısım sivil toplum kuruluşları yapıyorlardı şimdi Milli Eğitim Bakanlığımız bunu proje haline getirdi.” dedi.

Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, öğrencilerin seçiminde sadece başarının göz önüne alınmadığını söyleyerek, “Böyle bir proje için başarılı- başarısız öğrenci sınıflandırması yapılmadı” dedi.

Öğrencilerden Enes Işık, daha önce Muş’un dışına çıkmadığını söyleyerek bu proje ile ilk defa farklı bir şehri gidip gezeceği için mutlu olduğunu belirtti.