Skip to main content

Muş’ta Kış Dağcılık Eğitimi Başladı

Muş Haber Fotoğrafı

Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun 2024 yılı faaliyet programında yer alan kış dağcılık eğitimine 88 sporcu ve 7 antrenör katıldı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından düzenlenen ‘Kış Dağcılık Eğitimi’ kapsamında 88 dağcı, Muş Alparslan Üniversitesi yerleşkesinde kamp kurdu.

Zorlu kış şartlarında eğitim görecek dağcılar, iglo yapmayı, buzda düştüklerinde ne yapacaklarını öğrenecek ve kramponla yürüyüş ile iz açma eğitimleri alacak.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve Kamp Sorumlusu Mehmet Çağlayan, gazetecilere yaptığı açıklamada, eğitimlerin 7 antrenör tarafından verildiğini söyledi.

Kampa Türkiye’nin çeşitli yerlerinden katılan 88 dağcının uygun çadırlarda, uygun giysiler ve uyku tulumları ile kalacaklarını ifade eden Çağlayan, “-40 derecede konaklama malzemeleri mevcuttur. Böylece hem kış şartlarına alışmış olacaklar, hem de eğitimi gerekli şekilde görmüş olacaklar. Dağcılar, Kış Gelişim Kampı uygulama eğitiminde; Teknik ekip ve antrenörlerin nezaretinde kamp yeri seçimi, kar mağarası, barınak/iglo yapma, rota seçimi, dağlara erişim ve tırmanış organizasyonu, dağlık alanda çıkış, iniş ve travers yapma, iple iniş yöntemleri ve uygulamaları, dağda beslenme, su temini ve sıvı alımı gibi konularda uygulamalı eğitimler gerçekleştirilecek. Bizlere Muş Alparslan Üniversitesi imkanlarını sağlayan Sayın Prof. Dr. Mustafa Alican ve SKS Daire Başkanı Sayın Şükrü Çobanoğlu’na çok teşekkür ederim,” dedi.

Malatya’dan gelen tıp öğrencisi Hamide Zeynep Uzunboy, “Burası gerçekten çok güzel bir yer. Burada çok güzel insanlar tanıyoruz. Çok farklı illerden insanlar katılıyor. Bir hafta boyunca burada kalacağız. Burada kış şartlarına alışacağız. Çadırda yemeklerimizi kendimiz yapacağız ve ısınmak için şartları zorlayacağız,” dedi.

Mardin’den eğitime katılan Hasan İmrak ise, “Türkiye’nin birçok ilinden sporcu arkadaşlar geliyor. Bunun en güzel yanı, çok farklı illerden çok farklı insanlarla tanışmamız. Her ilde bir evimiz, bir arkadaşımız oluyor,” şeklinde konuştu.

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri