Bingöl’de 2008 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri çerçevesinde, “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Bölge Yarışması” düzenlendi. Bingöl İl Müftülüğünün ev sahipliği yaptığı yarışmaya Bingöl, Hakkâri, Şırnak, Siirt, Van, Bitlis ve Muş illeri katıldı. Bingöl Merkez Ulu Camii’nde yapılan yarışmaya Muş’u temsilen katılan Malazgirt Alparslan Camii Müezzin Kayyımı Abdullah Altıntaş bölge ikincisi oldu.

Öğle namazından sonra saat 13.00’da Ulu Cami’de yapılan yarışmaya vatandaşların ilgisi yoğun oldu. Jüri heyeti, İl Müftüsü Hasan Çağlar’ın Başkanlığında Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Sıddık Ünalan ile Akif Aydın, Diyanet İşleri Başkanlığı Harput Eğitim Merkezi Öğretmenlerinden Said Bosat ve Bingöl İmam Hatip Lisesi Müdürü Salih Öğe’den oluştu.

Yarışma öncesinde yaptığı konuşmada Kur’an-ı Kerim’in önemine değinen Çağlar, “Kur’an-ı Kerim’de her şey vardır. Hiçbir kitap Kur’an-ı Kerim kadar etkili değildir. Peygamber Efendimiz, sahabelere dönüp bana Kur’an-ı Kerim okuyun derdi. Sahabeler ise ‘Ya Resullulah Kur’an-ı Kerim size inmişken sen onu bizden daha güzel okursun’ demiş. Bunun üzerine Allah Resulü şöyle cevap vermiş “ben onu dinlemeyi de severim demiş”. Allah Resulü sesi güzel olan sahabelere Kur’an-ı Kerim okutmuştur” diye konuştu.

Yarışmada değerlendirmeler tecvit, ses ve mahreç ile yapıldı. Yarışmada Bitlis’ten katılan Feti Uluoğlu birinci olurken, Muş’tan katılan Abdullah Altıntaş ikinci oldu. Üçüncülüğü ise aynı puanı alan Bingöl’den Yasin Karslı ve Van’dan katılan Abdullah Çağlı paylaştı.

Yarışmada birinci olan Uluoğlu’nun ödülünü İl Milli Eğitim Müdürü M. Ali Hansu, ikinci olan Altıntaş’ın ödülünü Emekli Müftü Hasip Asutay, üçüncülerin ödülünü Emekli Müftü Salih Öğün verdi.

Yarışmanın birincisi Feti Uluoğlu’nun, 24 Ağustos 2008 Pazar günü Batman’da yapılacak Türkiye finalinde bölgeyi temsil edeceği öğrenildi.
 Topkan Haber Ajansı