Muş’ta geçen hafta etkili olan kar yağışının ardından köyler adeta kara gömüldü. Bölgede en fazla kar düşen illerin başında gelen Muş’ta şehir merkezindeki tek katlı evler ile il genelindeki köyler adeta kara gömüldü.

Muş’ta şehir merkezinde ve köylerde pencerelere kadar karla kaplanan evlerin önünde hummalı bir çalışma başlatıldı. Adeta evlerine hapsolan köylüler, hayvanlarını ahırda beslemek ve küreklerle saatlerce kar temizliği yapmak zorunda kaldılar.

Geçen hafta etkili olan kar yağışının ardından kış boyunca yağan kar kalınlığının 3 metreyi geçtiği kentte onlarca köy yolunun ulaşıma kapanması, kırsal alanlardaki yaşamı daha da güçleştirdi. Kar yağışı dolayısı ile adeta kara hapsolan köylerde evlerin önünde çatılara varıncaya kadar kar yığınları oluştu, ev, ahır ve samanlıkların yolları kapandı.

Bu yıl kış mevsiminin çok çetin geçtiğini kaydeden köylüler, ilk kar yağışının ardından geçen hafta etkili olan kar yağışının hayatı adeta durma noktasına getirdiğini söylediler. Köylüler, İlk kar yağışında zaten yağış oldukça fazla oldu. Bir seferde bir metreyi aşkın kar yağdı. Daha sonra etkili olan geçen haftaki kar yağışı ile adeta köylere hapsolduk. Kar oldukça fazla olmakla birlikte tipi ve fırtınada etkili oluyor. Evlerimiz adeta kara gömülmüş durumda şeklinde konuştular.

KAR ÇOCUKLARA EĞLENCE OLDU

Kar yağışı köylerde adeta hayatı durma noktasına getirirken, karın keyfini yine her zamanki gibi çocuklar sürdü. Adeta kara gömülen köylerde gün boyu karda eğlenceli vakitler geçiren çocuklar, karın sefasını sürenler oldu.

Okulların yarı yıl tatilinde olduğu sürecin oldukça keyifli geçtiğini kaydeden çocuklar, Kar bu yıl oldukça fazla yağdı. Karın fazla olması sebebiyle bolca kardan adam yapma, kar topu oynama ve kayak yapma fırsatımız oldu. Kar bu yıl bize keyif oldu şeklinde konuştular.

 

Muş Manşet Gazetesi