Skip to main content

Kışlık peynir hazırlıkları başladı

Muş Haber Fotoğrafı

  Birçoğumuzun özellikle kahvaltı sofralarından eksik olmayan Muş peynirinin yapımına başlandı. Her yıl olduğu gibi bu yılda sonbahar ile birlikte sipariş vermek üzere peynircilere akın eden vatandaşlar, aile nüfuslarına göre yaptıracakları peynirleri serin bir yerde muhafaza edip kışın yemek üzere hazırlayacaklar.

Tarım ve hayvancılık temelli ekonomiye sahip olan ilimizde elde edilen sütün neredeyse tamamı peynir yapımında kullanılacak. İlimiz ve çevre illerde yaşayan hemşerilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için tonlarca Muş peyniri hazırlanacak. Peynirler, 5 ila 35 kilo arasındaki bidonlara doldurulup satışa sunulacak.  

Birçok ilden sipariş alıyoruz Uzun yıllardır peynir imalatı ve satışı ile uğraşan ilimiz esnaflarından Nizamettin Göçmen, Muş dışında birçok ilden de peynir siparişi aldıklarını belirtti. Bu dönemde vatandaşların kışlık peynir hazırlıklarına başladıklarını ifade eden Göçmen, siparişlerin giderek arttığını kaydetti. Muş peynirinin çok lezzetli ve doğal olduğunu dile getiren Göçmen: Uzun yıllardır hem peynir imalatı hem de satışı ile uğraşmaktayım. Kışlık Muş peyniri hazırlıklarına başladık. Vatandaşlardan şu sıralar yoğun bir talep var. Muş peynirinin tadını bilen vatandaşlar asla başka peynir tüketmezler. Hem sağlıklıdır, yani katkı maddesi yoktur hem de çok lezzetlidir dedi. Muş peynirini satmakta Pazar sorunu yaşamadıklarını vurgulayan Göçmen: Benim 2500 rakımlı Kurtik Yayla´sında beslediğim hayvanlarım var.

Hayvanlarımızın etinin olduğu gibi sütü de çok lezzetlidir. Biraz yağlı olduğu için Muş peyniri yağlı olur. Bu hayvanlarımızdan elde ettiğimiz süt ile yaptığımız peynir gerçekten çok talep görüyor. Sadece Muş´tan değil İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Kocaeli ve daha birçok ilden peynir siparişi alıyoruz. Farklı illerde yaşayan hemşerilerimiz bu lezzetten vazgeçmiyorlar. Burada bulunan insanlar da hem kendilerine hem de dışarıda yaşayan akrabalarına peynir gönderirler. Muş peyniri çok tercih edilen bir peynir çeşidi olduğu için siparişler yoğun. Bizde bu dönemde yoğunluk yaşıyoruz. Pazar konusunda bu kadar talep varken hiç sıkıntı yaşamıyoruz.

Muş peyniri Mayıs ayında da tutulur. O zaman peynirin kilosu 8 TL civarında oluyor, şimdi ise kilosunu 13 TL´den veriyoruz şeklinde konuştu.   Kasım ayından itibaren tüketilmeye başlanır 35 yıllık peynir imalatçı ve satıcısı Sadullah Çağlayan ise Muş peynirinin Kasım ayından itibaren tüketilmeye başlandığını ifade etti. Muş peynirinin lezzetini hiçbir peynire değişmediğini belirten Çağlayan: Bizim halkımızın büyük bir çoğunluğu Muş peyniri tüketir. Biz de işyerimizde Muş peynirini çokça bulunduruyoruz. Bunun yanı sıra lor peynir de var o da lezzetlidir. Bizim en güzel peynirimiz yaylalardan gelen peynirdir. Bu yaylalardan gelen peynirleri 5 ila 35 kilo arasında değişen kilolardaki bidonlara dolduruyoruz. Ardından üzerine taş koyup ağzını kapatıyoruz. Peynirin hava almaması içim bidonun ağız kısmını iyiye bantlayıp kapatıyoruz.

Bu peynir artık kış mevsiminde tüketilmek üzere serin bir yerde muhafaza edilir. Vatandaşlar Muş peynirini Kasım ayından itibaren tüketmeye başlarlar ancak daha geç zamanda yemek isteyende olur ifadelerini kullandı. Muş´ta perakende peynir satışının fazla olmadığını da ifade eden Çağlayan: İlimizde vatandaşlar perakende olarak peynir pek almazlar. Herkes ailesinin nüfusuna göre çeşitli ebatlardaki bidonlara doldurulmuş peynirleri tercih eder.

Bu peynir ilk olarak Mayıs ayı gibi tüketilir. Ardından bu dönemde kışlık peynir hazırlanır. Mayıs ayında bir de taze peynir olduğu için vatandaş onu tercih eder. Ancak artık önümüz kış olduğu için vatandaşlar kışlık peynir almaya başladı. Şu an siparişler iyi durumda, biz de gelen siparişe göre hazırlıklarımızı sürdürüyoruz şeklinde konuştu. Yaylacıların dönüş yolculuğuna başlaması ile peynir imalatının sona ermek üzere olduğunu belirten peynir satıcıları, bir süre sonra artık piyasada Muş peynirini bulmanın çok zor olacağını ifade ettiler.  

Muş peyniri gerçekten çok lezzetli Evlerinde sürekli olarak Muş peyniri bulunduğunu ve başka bir peynir tüketmediklerini belirten Adem Alan adlı vatandaş ise: Bizde sürekli Muş peyniri bulunur. Özellikle sabah kahvaltısında bazen sadece peynir ve tandır ekmeği yeriz. Tadı çok güzel, ayrıca katkı maddesi yok. Tamamen ilimize özgü bir tat. Bizim peynirlerimiz koyun, keçi ve inek sütünden yapılır ama en çok koyun peyniri tercih edilir. Koyun peyniri keçi peynirine göre biraz daha yumuşak olur ama tabi bu kişinin beğenisine bağlı dedi. 

Muş Ovası Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri