Skip to main content

Kışın vazgeçilmesi “tezek”

Muş’ta kışlık odun ve kömür alamayan vatandaşlar, yaylalarda tezek ve geven toplarken bazıları ise kendi arazilerinde bulunan kuru ağaçları keserek kışlık yakacak yapıyorlar.

Kışlık için tezek kurutan köylüler yaptıkları açıklamada, yaz mevsiminde kışı düşünmek zorunda olduklarını belirterek, kış için hazırlıklara başladıklarını söylediler. Kış aylarının bölgede vazgeçilmez yakacaklardan olan tezek, Muş’ta fakir köylüler için yakacak olarak kullanılıyor.

Soğuk havalardan tezek yakarak ısınmaya çalıştıklarını anlatan köylüler, “Odun ve kömür alamadığımız için her yıl olduğu gibi bu yıl da tezek toplamaya başladık. Yakacak almak için maddi imkanımızın olmaması nedeniyle, yaz mevsiminde güneşin altında kış hazırlığı yapıyoruz” dediler.

Muş’ta tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir çok köy sakinleri kış hazırlıklarına başladı. Maddi imkansızlıklar yüzünden bir çok vatandaşın odun ve kömür alamadığını ve bunun yerine tezek ile geven toplayarak kışın yakacak hazırlığı yapıyorlar. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz bir çok köylüler, “Yaylada bir taraftan tarımla uğraşıyoruz diğer taraftan ise kış ayı için şimdiden yakacak hazırlığı içerisine girdik. Maddi durumumuz iyi olmadığı için odun ve kömür alamıyoruz. Valilik her yıl aile başı bir ton kömür veriyor. Ancak bu bize yetmiyor. Bu nedenle yazın dağlarda topladığımız çalı çırpının yanı sıra biriktirdiğimiz geven ve tezekleri de kışın yakmak için kullanıyoruz. Köylüler olarak çetin geçen kış şartlarına şimdiden hazırlanıyoruz. Köylülerin hemen hepsi topladıkları tezek ve gevenler sayesinde kış aylarında ısınıyor” dediler. Diğer yandan kendi arazilerinde odun toplayarak kışlık odunlarını hazırlayanlar da var.

Hayvanların artıklarını bir çukurda biriktirdiklerini belirten köylüler, “Havaların ısınması ile birlikte hayvan artıklarını tezek yapmak için ayaklarımızla yoğuruyoruz. Bir gün beklettikten sonra elimizdeki tezek kalıplarına basıyoruz. İki gün sonra bunları doğrultup yan yana diziyoruz. Üç beş gün böyle bıraktıktan sonra içeriye kaldırıyoruz. Yada dışarıda düzdükten sonra üzerini sıvayıp bırakıyoruz. Kışında ısınmak için yakıyoruz. Tezekten hiç kimse zehirlenmez, ayrıca ateşi çok olduğu için içeriyi çabuk ısıtıyor. Zaten evlerimiz kerpiçten olduğu için çabuk ısınıyor. Köylerde zaten yakacak olarak tezek ve pamuk çöpünden başka yakacağımız yok. Bizler bunlarla ısınıyoruz” dediler. Muş`un Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…