Skip to main content

Kış öncesi düğünler arttı

Muş Haber Fotoğrafı

Yaklaşan kış mevsimi öncesi düğün sayısında artış olduğu gözlenirken trafik polislerinin de özellikle ana cadde güzergahlarında sıkı denetim uyguladıkları görüldü. Kış mevsimine girmeden önce düğün yapmak isteyen çiftler, şehirde düğün sayısının artmasına sebep oldu. Muş’ta son günlerde düğün sayısındaki artış dikkatlerden kaçmıyor.

Muş’ta Ramazan ayından sonra hızla devam eden düğün sayısında büyük bir artış yaşandı. Kış mevsimi öncesinde düğünlerini yapmak isteyen çiftler, şehirde düğün sayısında patlama yaşanmasına sebep oldular. Düğünlerin hafta sonlarında yapılması alışkanlığı ise, ildeki yoğunluk sebebiyle uygulanamıyor. Kış mevsimi öncesinde ilde haftanın her gününde düğüne rastlamak mümkün oldu. Evlerin önlerinde kurulan orkestra eşliğinde ve düğün salonlarında yapılan düğün törenleri, oldukça görkemli geçiyor.

Düğün sayısının fazla olması sebebiyle düğün salonlarında yer bulmak adeta imkansız hale gelirken sokaklardaki düğün konvoylarının fazlalığı da dikkatleri çekiyor. Düğün sayısının fazla olması sebebiyle düğün konvoylarının gürültü kirliliğine sebep vermemeleri ve trafiği tehlikeye düşürmemeleri sebebiyle trafik ekipleri de sürekli olarak çalışmalarını sürdürüyorlar. Düğün konvoylarındaki araç sürücülerini uyaran trafik ekipleri, kuralları ihlal eden sürücüler hakkında da cezai müeyyide uyguluyor.

Yetkililer, artan düğünler de büyük bir tehlikenin olduğunu belirttiler. Düğün konvoylarında araçların camından sarkan ve araçlara asılan çocukların, kazalara davetiye çıkardıklarını söylediler. Emniyet Müdürlüğünün düğün konvoylarında tehlike arz edecek davranışlara karşı tedbir aldığı bildirilirken, vatandaşların sevinçlerini tehlikeli bir şekilde dışa vurmaya çalışmalarının üzücü olaylar ile sonuçlanabileceğini kaydettiler.

Düğün sayısının oldukça fazla olduğu bugünlerde konvoylardaki tehlikeli davranışların önüne geçilmesi için Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin sürekli olarak vatandaşları ve sürücüleri uyardığı kaydedilirken, kazalara davetiye çıkaracak hareketlere son verilmesi için araç sürücülerine ceza uygulandığı ve vatandaşların tehlikeli davranışlara devam etmesi yönünde uyarılarda bulundukları ifade edildi. Öte yandan Trafik Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerin araçtan sarkanlarla ilgili olarak araç sürücüsüne cezai müeyyidelerde bulunduğu bildirildi.

GELENEK BOZULDU
Muş’ta yıllardır uygulanan hafta sonu düğünleri geleneği düğünlerdeki yoğunluk sebebiyle uygulanmıyor. Eskiden sadece hafta sonlarında yapılan düğünlere, şimdilerde haftanın her günü rastlamak mümkün. Kış mevsimi gelmeden önce düğün törenlerini bir an önce yapmak isteyen vatandaşlar haftanın her gününde düğün yaparak bu geleneği de sonlandırmış oldular.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri