Muş’ta etkili olan kış mevsimi yaşamı olumsuz yönde etkilerken, karakış kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar için daha zorlu bir yaşam ortaya koyuyor.

Kentte yaşamı olumsuz etkileyen kara kış kırsal bölgelerde yaşantılarını sürdüren vatandaşları daha bir zor durumda bırakıyor. Kış mevsiminin uzun ve yağışlı geçtiği Muşta kış mevsiminde köylerde adeta hayat felç oluyor. Özellikle yağışın etkili olduğu günlerde ulaşımda ciddi aksaklıkların yaşandığı köylerde vatandaşlar adeta kar esareti yaşıyorlar.

Geçimini tarım ve hayvancılık yaparak sağlayan köylüler, kış mevsiminde yaklaşık beş ay karakış ile mücadele ederken tarım yapılamaması sebebiyle sadece hayvanlarını yemleyerek vakit geçiren köylüler, kış mevsiminde günlerce adeta kar ve soğukla mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Kış mevsiminde kar yağışından ciddi bir şekilde etkilenen köylerde hayat adeta felç oluyor. Evlerin tamamen kara gömüldüğü köylerde kış daha bir çetin geçiyor.

Özellikle kırsal bölgelerdeki köylerin daha çok etkilendiği kar yağışı ve dondurucu soğuklar yaşamı olumsuz etkiliyor.

Şu ana kadar kar yağışının geçmiş yıllara oranla daha az olduğunu kaydeden vatandaşlar, köylerde kış mevsiminin daha zor geçtiğini belirterek adeta evlere hapsolarak kış mevsimini geçirmek zorunda kaldıklarını söylediler.

Korkut ilçesinin Gültepe köyünde yaşayan Mahir Yasul isimli vatandaş kış mevsiminde adeta hapis hayatı yaşadıklarını belirterek, kış mevsiminde köyde yaşamanın zorluklarının daha çok hissedildiğini söyledi. Yollarının sürekli olarak açık tutulmaya çalışıldığını ancak kar ve soğuk sebebiyle yapacak iş olmadığı için eve hapsolmak zorunda kaldıklarını söyleyen Yasul, Köylerde kış mevsiminde yaklaşık dört ay zorlu bir yaşam sürüyoruz diye konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi