Muş’u adeta mesken edinen dilenciler, vatandaşları bezdirirken, ilginç yöntemlerle dilencilik yapan ve ilçelerde de görülen genç kızlar tepkilere sebep oluyor. Çevre illerden gelerek ellerindeki yazılı kartvizitleri vatandaşlara dağıtarak konuşma tenezzülünde bile bulunmayıp para toplamaya çalışan genç kızlar, Muş’un dilencilerin mesken tuttuğu il haline geldiğini açıkça gözler önüne serdi. Diyarbakır’da öğrenci olduklarını iddia eden kız çocukları ile beraberindeki genç kızlar hafta sonlarında Muş’un Malazgirt ilçesinde esnaf ve vatandaşlardan para isteyerek eğitimlerini sürdürdüklerini söylüyorlar.

Muş’ta dilencilik sektörü her geçen gün farklı bir boyut kazanıyor. Çevre illerden gelen dilencilerin akınına uğrayan Muş’ta ilginç dilencilik yöntemleri cereyan ediyor. Türkiye’nin en fakir vilayeti olan Muş’un Malazgirt ilçesinde insanların yoksulluktan kırılma noktasına geldiğini ve dilenciliğin neredeyse meslek halini bulduğunu kaydeden vatandaşlar, yetkililerden soruna acil çözüm bulmalarını istediler. Kentin en işlek bölgelerinde dolaşan ve öğrenci olduklarını iddia eden dilenciler, ellerindeki kartları vatandaşlara gösterip dileniyorlar.

Kahvelerde oturan vatandaşların masalarına ellerindeki kartları bırakan kız çocukları, eğitimlerine devam etmek istediklerini ve mağdur 5 kardeş olduklarını kaydediyorlar. Diyarbakır’dan gelen öğrenci dilencilere tepki gösteren vatandaşlar, “Malazgirt’teki fakirler Malazgirt’e yeter de artar. Çevre illerden gelen dilenciler engellenmelidir. Bunun için de yetkililerin gerekli önlemleri alması gerekir. Her gün farklı bir kılıkla karşımıza birçok dilenci çıkıyor. Kimi kendi dileniyor, kimi adını dahi söyleyemeyecek kadar küçük olan çocuklarını dilendiriyor, kimi de okul okuduğunu, eğitimini sürdürmek istediğini öne sürerek dileniyor. Yeter artık bunlardan çektiğimiz. Esnaf arkadaşlarımız kendi iş yerlerinde dilencilerin korkusundan duramaz hale geldi. Vatandaş sokakta yürüyemez hale geldi. İşin kötü tarafı apartman ve sitelerde de dolaşarak dileniyorlar” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 Topkan Haber Ajansı