Skip to main content

Kar kalınlığı 4 metreyi geçti

Muş Haber Fotoğrafı

  Muş´ta etkili olan kar yağış nedeniyle kar kalınlığı şehir merkezinde 1,5 metreyi bulurken yüksek yerlerde 4 metreyi aştı. Ulaşıma kapanan 368 köy yolunda çalışmalarına devam eden İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, 5 gün süren kar yağışına karşı verdiği mücadele sonucunda 293 köy yolunu ulaşıma açtı.

İl merkezine bağlı Ağaçlık Köyü´ndeki karla mücadele çalışmalarını inceleyen İl Özel İdare Genel Sekreteri ŞeyhmusYentür, açılan 293 köy yolundan bazılarının yağış nedeniyle yeniden kapandığını belirtti. Çok zor şartlar altında çalışmaların sürdüğünü kaydeden Yentür: İl Özel İdaresi olarak 5 gündür etkili olan kar nedeniyle Muş´ta ki 368 köyümüzde karla mücadelemizi sürdürüyoruz.

368 köyümüzün dün gece itibariyle 270 tane tanesini açmıştık. Bugün birkaç tanesi fırtına nedeniyle kapanmış bulunmakta. Tekrar çalışmalarımız kesintisiz devam etmektedir. Kar merkez ve ovaya 1 buçuk metre kalınlığında yağarken, yüksek yerlerde yer yer 4 metreye kadar yükselmiştir. Yol ulaşım hizmetleri 24 saat kesintisiz ulaşım hizmeti vermektedir. Bütün köylerimize araçlarla yol çalışmasını verdik. Şuan Ağaçlık köyümüzün yukarı mezrasındayız.

Burada 1 buçuk metre, yer yer 2 metre kalınlığında kar bulunuyor. Bütün ekiplerimiz kesintisiz bir şekilde çalışıyorlar. 43 ekip, 100 personelimizle birlikte karla mücadelemiz devam ediyor. Kar zorlu bir iş ama bizler vatandaşımıza hizmeti götürmekle Sayın valimizin talimatıdır, vatandaşımıza en ücrada ki vatandaşa hizmet götürme görev ve sorumluluğumuz olduğu için biz bu hizmeti kesintisiz 24 saat yapmak zorundayız şeklinde konuştu.  

Hasta olanlara mecburen müdahale etmek zorundayız Karla mücadele çalışmalarında acil vaka olan köylere öncelik verdiklerini sözlerine ekleyen Yentür: Fırtına ve tipi yüksek yerlerde karın özellikle iç bükeylerde ciddi manada biriktirerek 3 metre, 4 metre kar kalınlığı oluşuyor. Tabi buda iş makinelerimizin saatlerce çalışmasını beraberinde getiriyor. Kar çalışmasında birinci kar çalışması yapıldıktan sonra ki yerlerde 2. ve 3. pasolar bize daha büyük zorluklar yaratmaktadır. Ama biz personelimizle bu hizmeti vermek zorundayız.

Çalışmalarımıza grup köy yollarından başladık. Karın yağdığı dönemlerde acil hastalar dışında çokta çalışma taraftarı değiliz. Kamu idaresinin kaynaklarını da etkin kullanmak zorundayız. Akaryakıt tasarrufu yapmak zorundayız. Ancak acil olan, hasta olanlara mecburen müdahale etmek zorundayız dedi.  

Muş nüfusunun yüzde 63´ü kırsalda yaşıyor Nüfusun çoğunluğunun kırsalda yaşaması nedeniyle bu vatandaşlara hizmet götürmek zorunda olduklarını da dile getiren Yentür: Muş ilinde diyaliz hastası olan, köylerde yaşayan bütün vatandaşlarımızın bu hizmetlerini vermek zorundayız. Karla mücadelede çok sayıda asılsız ihbarlar alıyoruz ve çok zorluklar yaşamaktayız. Sağlık hizmetlerimizle beraber, sağlık ekiplerimizle koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Telefonda talepler çok fazla bizlerde bunları muhtarlarımızdan teyit ederek köy yollarını açmakla görevli olan arkadaşlarımızı yönlendiriyoruz.

Her grup köyünün başında bir ekibimiz vardır. Bu ekipler arazinin koşullarını çok iyi bilmektedirler hangi yerlerde ne tür sıkıntılar olduğunu iyi bilmektedirler. Personellerimiz bu konuda deneyimlidir. Ancak eksi 30´lara inen havada arazide kalan araçlarımızın çalışmaları da sabahleyin geç saatlerde oluyor buda bizim için bir dezavantaj ama çalışmalarımız kesintisiz devam ediyor.

Muş nüfusunun yüzde 63´ü kırsalda yaşıyor. 413 bin nüfusun yaklaşık 250 bini kırsalda yaşadığı için bu vatandaşlarımıza hizmet götürme zorluğunu da yaşamaktayız. Tabi çok olan nüfusa hizmet götürme talepleri getirmesi de haklı olarak zorluklar yaşıyoruz ama mecburen biz bu hizmetleri etkin bir şekilde götürmek zorundayız dedi.

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri