Muş Belediyesi ve Kızılay Muş Şube Başkanlığı tarafından beş yıldan beri Ramazan ayında kurulan iftar çadırı bu yıl da devam etti. Belediye meydanında kurulan iftar çadırında yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlara sıcak yemek vermek için çaba sarf ettiklerini belirten Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, yemek hazırlama ve dağıtım işini Muş Belediyesi ve Kızılay Muş Şube Başkanlığı elemanları tarafından yapıldığını söyledi.

İftar çadırları ile ilgili olarak açıklama yapan Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, altıncı defa iftar çadırı kurup Ramazan ayında yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlara iftarda sıcak yemek dağıtıklarını ve yemeklerin çadırda hazırlandığını belirti. Kızılay ve belediyenin ortaklaşa yürüttüğü iftar çadırı hizmetinin geçmiş yıllarda özel bir yemek firmasına verdiklerini bu yıl ise ramazan boyunca çadırda yemek pişirileceği kaydeden Dede, “Muş gibi yoksulu ve fakiri çok olan illerde iftar çadırının önemi büyüktür. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlarımız iftarlıkları yardım çadırından alabilecekler. Yemekler iftar çadırında hazırlanacak. Günlük yaklaşık 3 bin fakir aileye sıcak yemek dağıtımı yapılacaktır” dedi.

Ramazan ayı boyunca hayırsever vatandaşların yardımlarını da beklediklerini söyleyen Dede, “Hayır yapmak isteyen vatandaşlarımız müracaatta bulunarak istedikleri gün iftar çadırının yemek masrafını karşılayarak yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlara yardımda bulunabilir. Vatandaşlarımızın desteklerini ve yardımlarını bekliyoruz” dedi.

Ramazan ayı sebebiyle geçen yılara oranla iftar çadırına olan talebin her geçen gün arttığı belirtiliyor. Kızılay Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, geçen yıllara oranla iftar çadırına talebin daha çok arttığını gözlemlediklerini belirterek, “Ramazan ayının ilk gününde 3 bin kişiye yetecek kadar yemek hazırlığı yapıldı ancak yemek tamamıyla bitti. Yani geçen yıllara oranla bu yıl daha çok insanın iftar çadırından yararlandığını gözlemliyoruz. Vatandaşımızın çoğu iftar çadırında pişirilen yemeği getirdiği boş kablara doldurup evine götürerek çadırdan yararlanıyor. Çadırda oturup yemek yiyen ve iftarını açan vatandaşlarımızın sayısı çok azdır” diye konuştu. Topkan Haber Ajansı